• У сусідній галактиці виявлено незвичайну чорну діру, яку так довго шукали астрономи..Вокруг Света. Украина
  У сусідній галактиці виявлено незвичайну чорну діру, яку так довго шукали астрономи.
  Наука
  Вівторок, 25 січня 2022

  У сусідній галактиці виявлено незвичайну чорну діру, яку так довго шукали астрономи.

  Астрономи знаходили безліч величезних чорних дір та чималу кількість чорних дір малого розміру. Але ніколи раніше не спостерігали "проміжну" чорну діру, чий розмір становив би щось середнє між двома крайнощами.

  Астрономи знайшли чорну діру, яка не схожа на жодну іншу. Розмір цієї чорної діри становить приблизно 100 тисяч мас Сонця. Вона менша, ніж чорні діри, які можна побачити в центральних частинах галактик. Але більша, ніж чорні діри, що народилися після вибуху зірок. І це робить її єдиною у своєму роді чорною дірою середнього розміру. Саме таку чорну діру вже дуже давно шукали астрономи.

  Один з авторів дослідження професор Аніл Сет з університету Юти, каже, що вчені спостерігали досить багато чорних дір, які були приблизно в сто разів більше за Сонце. А також не менш багато супермасивних чорних дір у центрі галактик, які в мільйони разів більші за Сонце. Але раніше ніхто не бачив чорну діру, розміри якої знаходяться приблизно посередині. Це була величезна прогалина у знаннях, яку і заповнило дане дослідження.

  Фото: Iván Éder, HST ACS/HRC

  На фото зліва видно зображення галактики M31, червона точка на якому показує розташування B023-G78, де й була виявлена ​​чорна діра. З правого боку – B023-G78

  Виявлена ​​чорна діра ховається у гігантському зоряному скупченні B023-G078, яке знаходиться в найближчий до нас галактиці Андромеда. Довгий час B023-G078 вважалося кульовим зоряним скупченням. Проте співавтори нового дослідження вважають, що B023-G078 не просто скупчення, а “чисте ядро”. Чисті ядра – це залишки малих галактик, які були поглинені більшими. Зовнішні зірки цих галактик зірвані гравітаційними силами. Від галактики залишилося лише маленьке, щільне ядро, яке обертається навколо більшої галактики. А у центрі цього ядра й знаходиться чорна діра.

  Раніше астрономи виявляли великі чорні діри всередині величезних “чистих ядер”, які були набагато більшими, ніж B023-G078. Вони знали, що мають бути й чорні діри меншого розміру в “чистих ядрах” з невеликою масою, але доказів цього досі не було. І ось нарешті пошуки вчених мали успіх.

  У майбутньому астрономи сподіваються спостерігати більше “чистих ядер”, у яких можуть ховатися й інші “проміжні” чорні діри. Ця знахідка дає можливість дізнатися більше про те, які бувають чорні діри в центрі галактики, і про те, як галактики створюються.

  За матеріалами Phys.org