Астрономи знайшли чорну діру, яка не схожа на жодну іншу. Розмір цієї чорної діри становить приблизно 100 тисяч мас Сонця. Вона менша, ніж чорні діри, які можна побачити в центральних частинах галактик. Але більша, ніж чорні діри, що народилися після вибуху зірок. І це робить її єдиною у своєму роді чорною дірою середнього розміру. Саме таку чорну діру вже дуже давно шукали астрономи.
Один з авторів дослідження професор Аніл Сет з університету Юти, каже, що вчені спостерігали досить багато чорних дір, які були приблизно в сто разів більше за Сонце. А також не менш багато супермасивних чорних дір у центрі галактик, які в мільйони разів більші за Сонце. Але раніше ніхто не бачив чорну діру, розміри якої знаходяться приблизно посередині. Це була величезна прогалина у знаннях, яку і заповнило дане дослідження.
На фото зліва видно зображення галактики M31, червона точка на якому показує розташування B023-G78, де й була виявлена чорна діра. З правого боку – B023-G78
Виявлена чорна діра ховається у гігантському зоряному скупченні B023-G078, яке знаходиться в найближчий до нас галактиці Андромеда. Довгий час B023-G078 вважалося кульовим зоряним скупченням. Проте співавтори нового дослідження вважають, що B023-G078 не просто скупчення, а “чисте ядро”. Чисті ядра – це залишки малих галактик, які були поглинені більшими. Зовнішні зірки цих галактик зірвані гравітаційними силами. Від галактики залишилося лише маленьке, щільне ядро, яке обертається навколо більшої галактики. А у центрі цього ядра й знаходиться чорна діра.
Раніше астрономи виявляли великі чорні діри всередині величезних “чистих ядер”, які були набагато більшими, ніж B023-G078. Вони знали, що мають бути й чорні діри меншого розміру в “чистих ядрах” з невеликою масою, але доказів цього досі не було. І ось нарешті пошуки вчених мали успіх.
У майбутньому астрономи сподіваються спостерігати більше “чистих ядер”, у яких можуть ховатися й інші “проміжні” чорні діри. Ця знахідка дає можливість дізнатися більше про те, які бувають чорні діри в центрі галактики, і про те, як галактики створюються.
За матеріалами Phys.org