• ДНК зі слонової кістки допомагає знайти браконьєрів.Вокруг Света. Украина
    ДНК зі слонової кістки допомагає знайти браконьєрів
    Події
    Вівторок, 15 лютого 2022

    ДНК зі слонової кістки допомагає знайти браконьєрів

    Вчені використали генетичний аналіз конфіскованих бивнів, щоб скласти карту операцій з торгівлі забороненим товаром по всьому африканському континенту та краще зрозуміти, хто стоїть за злочинами.

    Кількість слонів в Африці швидко скорочується. Приблизно з 5 мільйонів слонів сторіччя тому до 1,3 мільйона в 1979 році і приблизно до 415 000  в даний час. Заборона 1989 року на міжнародну комерційну торгівлю слоновою кісткою не зупинила занепад. Щороку близько 500 тонн видобутих браконьєрським способом бивнів слона вирушає з Африки, переважно в Азію.

    Протягом останніх двох десятиліть біолог Семюел Вассер, один із керівників Центру судової експертизи навколишнього середовища у Вашингтонському університеті, шукає відповіді на кілька ключових питань: «Де видобувається більша частина слонової кістки, хто її перевозить і скільки це людей?»

    Вассер працює з органами охорони дикої природи в Кенії, Сінгапурі, Гонконгу, Малайзії та інших країнах, які зв’язуються з ним після перехоплення партій слонової кістки. Він літає в країни, щоб взяти невеликі зразки бивнів для аналізу ДНК. В даний час він зібрав понад 4300 зразків бивнів, які вивозили з Африки в період з 1995 року по сьогоднішній день.

    У 2004 році Вассер продемонстрував, що ДНК із бивнів слонів можна використовувати для точного визначення місцезнаходження тварин. У 2018 році він визнав, що виявлення ідентичної ДНК у бивнях з двох різних вилучених партій слонової кістки означає, що вони були отримані від однієї і тієї ж тварини і, ймовірно, продані однією мережею браконьєрів.

    Нове дослідження розширює цей підхід за рахунок ідентифікації ДНК, що належить батькам та нащадкам слонів, а також братам та сестрам. У результаті це призвело до відкриття, що лише небагато злочинних угруповань стоять за торгівлею слоновою кісткою в Африці.

    Оскільки самки слонів залишаються в одній і тій же сімейній групі все своє життя, а більшість самців не йдуть надто далеко від свого сімейного стада, дослідники припускають, що бивні близьких членів сім’ї, ймовірно, були вилучені одними і тими ж браконьєрами в той самий час.

    Такі генетичні зв’язки можуть бути орієнтиром для органів, що займаються дикою природою, які шукають інші докази – записи мобільних телефонів, номерні знаки, товаросупровідні документи та фінансові звіти – для встановлення зв’язку між різними партіями слонової кістки.

    Розслідування виявило кілька осередків браконьєрства, включаючи регіони Танзанії, Кенії, Ботсвани, Габону та Республіки Конго. Бивні часто перевозять на склади в іншому місці, щоб об’єднати з іншою контрабандою у транспортних контейнерах, а потім переміщують до портів. Поточні центри торгівлі контрабандою існують у Кампалі, Уганда; Момбаса, Кенія; і Ломе, Того.

    Дослідники виявили, що торговці слоновою кісткою також часто перевозять іншу контрабанду. Наприклад, чверть великих вилучень луски панголіна змішана зі слоновою кісткою. “Зіткнення з цими мережами – чудовий приклад того, як генетику можна використовувати з метою збереження видів”, – сказав Брайан Арнольд, біолог-еволюціоніст з Прінстонського університету, який не брав участі в дослідженні.

    Нещодавно в результаті одного з таких розслідувань було заарештовано двох підозрюваних.

    За матеріалами AP

    Фото: Depositphotos

     

    Завантажити ще