• Комарів приваблює червоний одяг.Вокруг Света. Украина
  Комарів приваблює червоний одяг
  Наука
  Неділя, 6 лютого 2022

  Комарів приваблює червоний одяг

  Раніше вважалося, що існує лише три фактори, за якими комарі знаходять своїх жертв: дихання (точніше, CO2), запах поту та температура тіла.

  Біологи з Вашингтонського університету виявили четвертий фактор, який відповідає за привабливість людини для комарів – колір одягу. Комари активно реагують на червоний, помаранчевий, чорний та блакитний. І, навпаки, ігнорують зелений, фіолетовий, синій та білий кольори.

  У експериментах команда відстежувала поведінку самок комарів виду Aedes aegypti. Укуси A. aegypti можуть передавати лихоманку денге, жовту лихоманку, віруси чикунгуньї та Зіка.

  Дослідники посадили окремих комарів у мініатюрні випробувальні камери, в які потім розпорошували специфічні запахи та поміщали різні типи візуальних образів – наприклад, кольорову точку.

  Без будь-яких запахових стимулів комарі переважно ігнорували крапку на дні камери, незалежно від її кольору. Після розпилення в камері CO2 (вуглекислий газ, який ми виділяємо з диханням. Він сигналізує комахам, що поряд є живий організм) комарі продовжували ігнорувати крапку, якщо вона була зелена, синя або фіолетова. Але якщо крапка була червоною, помаранчевою, чорною або блакитною, до неї летіли комарі.

  «Приблизно те саме відбувається, коли людина йде вулицею і відчуває запах пирога з корицею. Для пішохода цей аромат є ознакою того, що десь поруч пекарня. Якщо він голодний, він починає очима шукати заклад. Ми з’ясували, які візуальні елементи шукають комарі після того, як понюхали свою версію «пекарні». Вони віддають перевагу певним довжинам хвиль у видимому спектрі», — розповів професор біології Джеффрі Ріффелл.

  Справа в тому, що шкіра людини, незалежно від пігментації, випромінює довгохвильовий сигнал у червоно-жовтогарячому діапазоні.

  Ми бачимо різні довжини хвиль світла як різні кольори: наприклад, довжина хвилі 650 нанометрів відображається як червоний колір, а довжина хвилі 450 нанометрів – синій. Дослідники не знають, чи комарі  сприймають кольори так само, як наші очі. Але більшість кольорів, які комарі віддають перевагу, почувши запах CO2 — помаранчевий, червоний і чорний — відповідають довшим хвиль світла.

  За словами дослідників, знання того, які кольори приваблюють голодних комарів, а які ні, може допомогти у розробці ефективніших репелентів, пасток та інших методів відлякування комарів. І, звичайно, вирушаючи на природу, варто обрати одяг «правильного» кольору.

  За матеріалами The Daily Mail

  Фото: Depositphotos

   

  Завантажити ще