• Космічний хумус: ізраїльтяни збираються вирощувати нут на МКС.Вокруг Света. Украина
    Космічний хумус: ізраїльтяни збираються вирощувати нут на МКС
    Наука
    Неділя, 30 січня 2022

    Космічний хумус: ізраїльтяни збираються вирощувати нут на МКС

    Нут - поживна і швидкозростаюча суперїжа, з якої роблять хумус. Але чи зможе цей класичний ізраїльський продукт зростати у космосі?

    Космічні подорожі пов’язані з численними випробуваннями та перешкодами, які мають долати астронавти. Поки що науково-технічні досягнення дозволяють здійснювати лише відносно короткі подорожі до орбіти Землі, наприклад, дорогою на Міжнародну космічну станцію (МКС). Довготривалі подорожі або перебування в космосі зараз є досить віддаленою перспективою.

    Одним з найбільших випробувань, яке необхідно подолати, є наявність постійного джерела їжі. Звичайно, NASA має кілька варіантів розв’язання цього питання, але з ними все ще існують проблеми.

    Більшість космічної їжі або зневоднена, або вакуумно запечатана. У холодильниках МКС обмаль місця, а запаси доставляються лише раз на кілька місяців. Така ситуація може підходити для підтримки космічної станції, але зовсім не годиться для більш тривалих космічних перельотів та довгих зупинок, наприклад, на Марсі або Місяці.

    І тут можуть допомогти ізраїльські вчені.

    Експерименти Ізраїлю з космічною їжею

    Коли у цьому році на МКС опиниться ізраїльський астронавт, вже заплановано, що він проведе багато експериментів.

    Одним із таких експериментів стане перевірка того, чи зможе така страва класичної ізраїльської кухні як хумус стати варіантом постійного джерела їжі.

    Але чому з усієї різноманітності продуктів було обрано саме хумус?

    Чому для вирощування у космосі вибрали нут?

    Тому є декілька причин.

    По-перше, нут вважається суперїжею. У ньому дуже багато білків, вуглеводів і вітамінів, також він дуже поживний. До того ж нут також дуже легко вирощувати. У нього дуже короткий цикл від зерна до зерна, він може рости за високих або низьких температур, а також в умовах, екстремальних для інших рослин.

    Фото: ORI BURG/SPACEX

    Ізраїльський астронавт Ейтан Стіббе

    Але в космосі, далеко від земного ґрунту, ресурсів та сонячного світла, нут вирощувати ще не пробували.

    І проблема не просто в тому, як виростити максимально можливу кількість нуту, скільки в контролі того, як він росте, щоб максимально використовувати обмежені ресурси станції. Чим більше вчені дізнаються про те, як вирощувати їжу з малою кількістю ресурсів, тим більше вони будуть готові також і до випробувань, які очікують на людство на Землі.

    Ця сфера досліджень називається синтетичною біологією. Вона є ключовою дисципліною щодо вирощування в космосі сільськогосподарських продуктів для їжі. А також наближає можливості здійснювати космічні подорожі та засновувати колонії.

    Насіння нуту, поміщене в “мініатюрну теплицю”, буде послано на МКС 19 лютого разом з іншими вантажами. Проте експеримент не почнеться доти, доки на станції не опиниться ізраїльський астронавт.

    Фото: NASA

    Міжнародна космічна станція (МКС)

    Стіббе пробуде на МКС недовго, але експеримент продовжиться й після того, як він повернеться на Землю. Камери в мініатюрній теплиці дозволять віддалено спостерігати зростання рослин, а також контролювати діодне освітлення.

    Нут, вирощений на станції, порівнюватимуть із нутом, вирощеним на Землі. Особливо станції D-Mars, де відтворюються умови Марса. Отримані дані буде проаналізовано студентами наукового центру Єрухам.

    Вчені з нетерпінням чекають на результати експериментів, оскільки вони розглядаються як великий крок на шляху вирішення харчової кризи в астронавтів.

    За матеріалами Jerusalem Post