• На давньоримському цвинтарі знайшли десятки обезголовлених скелетів.Вокруг Света. Украина
  На давньоримському цвинтарі знайшли десятки обезголовлених скелетів
  Наука
  Понеділок, 7 лютого 2022

  На давньоримському цвинтарі знайшли десятки обезголовлених скелетів

  У Стародавньому Римі відсікання голови було покаранням за вбивство, проте археологи сумніваються, що приблизно 10% усіх похованих на звичайному міському цвинтарі могли бути злочинцями.

  Археологи, що проводили розкопки на місці будівництва високошвидкісної залізниці HS2 у Фліт-Марстоні, неподалік міста Ейлсбері (графство Бакінгемшир, Англія) виявили залишки невеликого, але жвавого римського міста і пов’язаного з ним цвинтаря, на якому виявили 425 поховань.

  Як це було характерно для пізньоримського періоду (IV–VI ст.), цвинтар містив переважно інгумаційні поховання, але також включав деякі кремаційні поховання. Кількість поховань, поруч із розвитком поселення, дозволяє припустити, що у період із середини до пізнього римського періоду у місті спостерігався приплив населення, можливо, пов’язаний із збільшенням сільськогосподарського виробництва.

  Дивовижною виявилася знахідка понад 40 поховань із обезголовленими скелетами. У деяких могилах голова лежала між ногами, на інших — поруч зі ступнями.

  Фото: mediacentre.hs2.org.uk

  Могили обезголовлених людей давньоримської епохи вже зустрічалися в Британії, але у Фліт-Марстоні кількість незвичайних поховань найбільша. Можливо, це було місце, де ховали злочинців чи ізгоїв. Проте вірогіднішою вченим здається версія, що на цвинтарі поховані послідовники культу, який шанував голову як частину душі. У такому разі обезголовлення тіла після смерті було наслідком релігійного обряду поховання.

  Фото: mediacentre.hs2.org.uk

  Фліт-Марстон – середньовічне місто, але попередні археологічні знахідки кераміки та монет показали, що йому передувало римсько-британське поселення. Через місто проходила головна римська дорога, що з’єднувала сусідні міста, і перетиналася у Фліт-Марстоні з декількома дрібнішими дорогами.

  Розташування на перехресті та щільність знайдених гончарних виробів та монет дозволяють припустити, що римське поселення могло бути торговим містом та/або адміністративним центром. Крім того, Фліт-Марстон, ймовірно, був важливим перевалочним пунктом для мандрівників і солдатів, які проїжджали через місто на шляху до гарнізону в Алчестері та назад.

  Археологічна програма HS2 присвятила більше року дослідженню Фліт-Марстона, розкопавши більшу частину стародавнього міста з обох боків римської дороги, яка його перетинала. Вчені виявили залишки побутових, комерційних та промислових будівель у вигляді сходів уздовж дороги, а також залишки вапнякового покриття самої дороги та її дренажних канав.

  Фото: mediacentre.hs2.org.uk

  Команда також виявила понад 1200 монет разом із кількома свинцевими гирками, що вказує на те, що це була територія активної торгівлі та комерції. Частини розширеної дороги, можливо, використовувалися як ринок із додатковим місцем для візків та кіосків. Інші металеві предмети, такі як ложки, шпильки та брошки, мали більш побутовий характер, тоді як гральні кістки та дзвіночки припускають, що тут процвітали і азартні ігри, і релігійна діяльність.

  За матеріалами The History blog

   

  Завантажити ще