• Чи потрібний нічник дитині: дослідження.Вокруг Света. Украина
  Чи потрібний нічник дитині: дослідження
  Наука
  П'ятниця, 4 лютого 2022

  Чи потрібний нічник дитині: дослідження

  Вчені з'ясували, що навіть незначна дія світла за годину до "відбою" може порушити сон дітей.

  Співробітники лабораторії сну та розвитку в Університеті Колорадо у Боулдері вивчили, як освітлення впливає на якість сну дошкільнят. З’ясувалося, що світло викликає різке падіння рівня мелатоніну – гормону, що регулює циркадні ритми всіх живих організмів і є ключовим гормоном сну.

  «Наша попередня робота показала, що яскраве світло перед сном у маленьких дітей знижує рівень мелатоніну приблизно на 90 відсотків. Ми були дуже здивовані, виявивши у новому дослідженні високе пригнічення мелатоніну за будь-якої інтенсивності світла, навіть дуже тьмяного», — повідомила провідний автор роботи Лорен Хартштейн.

  Світло — це основний сигнал часу для тіла, що впливає на циркадні ритми. Коли світло потрапляє на сітківку, сигнал передається в частину мозку, звану супрахіазматичним ядром, яка координує циркадні ритми у всьому тілі, включаючи нічне вироблення мелатоніну.

  Якщо вплив світла відбувається ввечері, коли рівень мелатоніну природно збільшується, це може уповільнити або зупинити вироблення гормону, затримуючи здатність організму переходити в біологічну ніч.

  Діти більш чутливі до світла, оскільки вони мають більші зіниці, а кришталики прозоріші, ніж в дорослих. Це робить їх особливо сприйнятливими до порушення регуляції сну та циркадної системи.

  Щоб кількісно оцінити сприйнятливість дітей, дослідники попросили 36 здорових дітей віком від трьох до п’яти носити наручні монітори, які відслідковували їх сон та вплив світла протягом дев’яти днів. Протягом семи днів батьки тримали дітей у стабільному графіку сну, щоб нормалізувати їх біологічний годинник і налаштувати їх на режим, при якому їх рівень мелатоніну підвищувався приблизно в один і той же час щовечора.

  На восьмий день дослідники брали аналізи (зразки слини) кожні півгодини, починаючи з раннього дня до відходу до сну. Це дозволило вченим отримати базові дані про те, коли в дітей  природним чином почалася біологічна ніч і який був їхній рівень мелатоніну.

  В останній день дослідження дітей попросили пограти у ігри на освітленому столі за годину до сну. Інтенсивність світла в різних дітей варіювалася від 5 до 5000 люкс, де один люкс визначається як світло від свічки на відстані близько метра.

  Порівняно з попередньою ніччю без освітлення мелатонін пригнічувався десь від 70 до 99 відсотків після дії світла. Дивно, але дослідники практично не виявили зв’язку між тим, наскільки яскравим було світло, і тим, наскільки впав ключовий гормон сну. Навіть у відповідь на світло від 5 до 40 люкс, який набагато тьмяніший, ніж звичайне кімнатне світло, рівень мелатоніну впав у середньому на 78%. У більшості дітей він не відновлювався протягом як мінімум 50 хвилин після вимкнення світла.

  «Наші результати показують, що у дітей дошкільного віку вплив світла перед сном, навіть за низької інтенсивності, призводить до сталого придушення мелатоніну», — підсумувала Хартштейн.

  Висновки вчених не означають, що батьки мають тримати дітей у абсолютній темряві перед сном. Але в той час, коли багато дітей засинають з нічником або перед увімкненим екраном комп’ютера, дослідження служить нагадуванням про необхідність звести світло до мінімуму, щоб сприяти гарному сну.

  За матеріалами The Daily Mail

  Фото: Depositphotos