Участь в Олімпійських іграх більшістю професійних спортсменів сприймається як вершина спортивної кар’єри. До Олімпіади готуються роками з самого дитинства. Горде звання “Олімпійський чемпіон” залишається зі спортсменом на все життя.
Олімпійські ігри привертають увагу глядачів з усього світу. На жаль, цього року фанатам спорту доведеться дивитися змагання віртуально, по телевізору чи онлайн. Поїздки до Китаю для іноземців обмежені через пандемію коронавірусу, і квитки на змагання не з’являться у вільному продажу.
Історія Олімпійських ігор
Як відомо, традиція Олімпійських ігор зародилася у Стародавній Греції. Це було найбільше еллінське національне свято, яке за легендами виникло ще за часів Кроноса. Спортивні змагання проходили в Олімпії на острові Пелопоннес із 776 року до н. е. по 393 н. е.
Олімпія була стародавнім святилищем, отже змагання мали і релігійний сенс. Під час проведення Олімпійських ігор встановлювалося священне перемир’я, яке оголошували спеціальні герольди спочатку в Елліді, а згодом і в інших областях Греції. У цей час не можна було воювати на всій території Еллади. В перших стародавніх Олімпійських іграх був лише один вид спорту, біг. Пізніше до нього додали боротьбу, пентатлон та гонки на колісницях.
Проведення Олімпійських ігор заборонив у 384 році християнський імператор Римської імперії Феодосієм I, бо вважав їх язичницькими. Всього до цього часу греки провели 292 чотирирічні цикли Олімпійських ігор.
Руїни Палестри в Олімпії, де проходили тренування атлетів
Сучасну Олімпіаду було відроджено у 1896 році французьким громадським діячем П’єром де Кубертеном. То були літні Олімпійські ігри, які проходили кожні 4 роки. Звичайно крім тих років, які припали на світові війни. Зимові Олімпійські ігри почали проводитися з 1924. Спочатку вони проходили того ж року, що й літні, проте починаючи з 1994 року час проведення зимової Олімпіади перенесли на два роки відносно часу проведення літніх ігор.
Через кілька днів після того, як відбуваються Олімпійські ігри, на тих же спортивних майданчиках розпочинаються Параолімпійські ігри для людей з обмеженими можливостями.
Церемонія відкриття перших Олімпійських ігор в Афінах
Коли відбудеться зимова Олімпіада 2022?
Зимові Олімпійські ігри відбудуться з п’ятниці 4 лютого по суботу 20 лютого, рівно через півроку після ігор у Токіо. Проте змагання розпочнуться ще в середи 2 лютого, за два дні до офіційного відкриття. Першими змаганнями Олімпіади будуть змагання з керлінгу. Змагання з хокею та фрістайлу розпочнуться 3 лютого.
Усього Олімпійські ігри триватимуть 19 днів.
Олімпіада розпочнеться з керлінгу
Символіка зимових Олімпійських ігор у Пекіні-2022
Емблема
Офіційний логотип зимової Олімпіади називається “Зимова мрія”. На емблемі знаходиться стрічка, що розвівається. Вона символізує гірські хребти Китаю, а також спортивні об’єкти, ковзанки та лижні траси. Стрічка схожа на китайський ієрогліф “зима” (冬). Вонанагадує у верхній частині фігуру ковзаняра, а в нижній — силует лижника .
Форма букв напису на емблемі передає характерні ознаки китайської техніки вирізування прикрас із паперу.
Емблема Олімпіади-2022
Факел
Яка Олімпіада може відбутися без олімпійського факела? Кожна країна намагається створити власний унікальний дизайн цього головного об’єкта ігор. У Пекіні факел буде у вигляді спіралі, яка нагадує стрічку, що розвівається. За свій зовнішній вигляд він отримав назву “фей ян”, що в перекладі означає “Летючий”. Червона смужка, що звивається по всій довжині факела, символізує Велику Китайську стіну та олімпійські лижні траси. Основними кольорами факела є червоний та срібний, які символізують вогонь та лід. Це означає, що факел несе світло та тепло у світ снігу та льоду.
Дизайн факела, представлений у лютому 2021 року
Талісман
Офіційний талісман змагань у Пекіні було представлено у 2019 році. Ним стала панда на ім’я Бін Дуньдун, яка одягнена в крижаний костюм, схожий на космічний скафандр. Навколо мордочки панди розташовані яскраві різнокольорові кільця, що символізують снігові та льодові арени Пекіна. А серце на лівій лапі показує гостинність Китаю.
Панда Бін Дуньдунь, офіційний талісман Олімпійських ігор у Пекіні
Де відбудуться змагання зимових Олімпійських ігор 2022 року?
Зимова Олімпіада у 2022 році пройде у Китаї у трьох зонах: Пекін, Яньцин та Чжанцзякоу.
Пекін
У Пекіні відбудуться змагання з льодових видів спорту. Також там пройдуть чотири спортивні змагання на снігу: сноуборд біг-ейр та фрістайл біг-ейр, чоловічий та жіночий.
Церемонії відкриття та закриття Олімпіади також відбудуться у Пекіні, на стадіоні “Пташине гніздо”, що вміщує 91 тисячу глядачів.
Пекінський національний стадіон “Пташине гніздо”
Для проведення Олімпіади також використовуватимуть Національний комплекс водних видів спорту “Водяний куб”. У 2008 році там проходили змагання зі стрибків у воду та плавання. Проте під час Олімпіади-2022 “Водяний куб” стане крижаним, і там проходитимуть змагання з керлінгу.
“Водяний куб”
Спортивні змагання в Пекін також проходитимуть у Національному ковзанярському стадіоні, Державному палаці спорту та «Кадилак Центрі». Там відбудуться змагання хокеїстів. У Столічному палаці спорту змагатимуться хокеїсти та ковзаняри у шорт-треку.
Однією з найбільш видовищних пекінських спортивних споруд напевно можна назвати трамплін “Біг-ейр Шоген”, де відбудуться змагання з сноуборду та фрістайлу. Справа в тому, що він збудований на території сталеливарного заводу “Shougang Group”. Завод був закритий у 2008 році перед літньою Олімпіадою, оскільки були побоювання щодо забруднення повітря.
“Біг-ейр Шоген”
Чжанцзянкоу
Чжанцзянкоу знаходиться за 180 кілометрів від Пекіна. Зі столиці Китаю до Чжанцзянкоу на швидкісній залізниці можна доїхати лише за годину. На цій локації пройде більша частина змагань з лижного спорту та сноубордингу: фрістайл, стрибки з трампліну, лижне двоборство, лижні гонки та біатлон.
У Чжанцзякоу розташований Національний біатлонний центр. Після Олімпіади його використовуватимуть як тренувальну базу та туристичну пам’ятку.
Снігові машини працюють на схилах у Чжанцзянкоу
Змагання з лижних гонок та гоночна частина програми двоєборців проходитимуть у Національному лижному центрі. Після Олімпіади там буде відкрито льодовий центр, а сама локація перероблена до парку з зоною для кемпінгу.
Двоборці та стрибуни з трампліну змагатимуться у Національному центрі стрибків із трампліну. Після Олімпіади там буде тренувальна база для збірної Китаю.
Трамплін у Чжанцзянкоу
Змагання з лижного фрістайлу та сноуборду пройдуть на 6 трасах у сніговому парку Геньтін, який знаходиться на місці гірськолижного курорту.
Яньцин
Гірське передмістя китайської столиці, яке знаходиться приблизно за 75 кілометрів від центру Пекіна. Яньцін – дуже популярне серед туристів місце у Китаї. Там знаходиться ділянка Великої китайської стіни, відома як Бадалін.
Для проведення зимової Олімпіади в Яньціні збудували Національний гірськолижний центр. У ньому розташовано 7 трас. На найдовшій трасі перепад висот становить 900 метрів, і там пройдуть змагання з чоловічого швидкісного спуску.
Фінішна пряма траси в Яньцині
Також у Яньціні знаходиться Національний санно-бобслейний центр, де відбудуться змагання зі скелетону, санного спорту та бобслею. Це лише третя подібна траса в Азії, а в Китаї — перша.
Також у Яньціні знаходиться Олімпійське селище.
Олімпійське селище в Яньціні
Які види спорту представлені на Зимовій олімпіаді 2020 року?
Цього року на зимових Олімпійських іграх з’являться 7 нових дисциплін. Це жіночі одиночні змагання з бобслею, змішана естафета в шорт-треку, чоловічі та жіночі змагання з фрістайлу в дисципліні біг-ейр, змішаний командний фрістайл в акробатиці, стрибки на лижах з трампліну та сноуборд-кроссе.
Загалом у Китаї буде представлено 15 видів спорту, серед яких розіграють 109 комплектів нагород.
Від України до Пекіна поїдуть 45 спортсменів, які виступатимуть у 12 дисциплінах: стрибках на лижах з трампліну, гірськолижному спорті, лижному двоборстві, лижних гонках, біатлоні, бобслеї, скелетоні, санному спорті, сноубордингу, фрістайлі та ш. Щоправда, букмекери вважають, що на цій Олімпіаді Україна залишиться без медалей. Сподіватимемося, що вони помиляються.
Де подивитися змагання Олімпіади-2022?
В Україні Олімпійські ігри показуватимуть на телеканалі “UA:ПЕРШИЙ” та онлайн на платформі “Суспільне Спорт”. Акцент у трансляціях буде зроблено на виступах українських спортсменів.
Також змагання зимової Олімпіаді покажуть на каналах групи Eurosport, сервісах MEGOGO та OLL.TV. На першому з них можна буде побачити як трансляції телеканалу UA: Перший, так і Eurosport. Другий з них має право показу лише UA: Перший.
Різниця у часі між Пекіном та Україною складає 6 годин. Тобто коли у Києві 10 ранку, у Китаї 16:00. Змагання у Пекіні розпочинатимуться о 03:00 за київським часом, а закінчуватимуться о 17:00.
Фото: Getty Images
Коронавірус та дипломатичний бойкот змагань.
За два роки до початку зимової Олімпіади-2022 світ охопила пандемію коронавірусної інфекції COVID-19. На початок ігор епідемічна ситуація, як і раніше, залишається дуже складною. Почався новий сплеск захворювань через появу нових штамів вірусу, таких як “Дельта” та “Омікрон”.
У самому Китаї на початок 2022 року кількість хворих відносно невелика, але є велика небезпека початку нової хвилі завізної природи. Наприкінці грудня 2021 року НХЛ випустила офіційну заяву про те, що через зростання кількості випадків зараження коронавірусом у лізі гравці, які виступають у ній, не братимуть участі в Олімпіаді.
У середині січня Міжнародний олімпійський комітет оголосив, що лише “обрані” глядачі зможуть спостерігати за Іграми через пандемію. Спортивні вболівальники з інших країн не будуть допущені до заходів та квитки не будуть продаватися у вільному доступі.
Також на Олімпіаді не буде офіційних представників США, Великої Британії, Австралії, Бельгії, Канади, Японії, Данії, Литви та Косово, які оголосили ігор дипломатичний бойкот через порушення прав людини у провінції Сінцзянь. Заборони на участь спортсменів не передбачено.
Представник китайського МЗС заявив, що цей бойкот порушує нейтральність у спорті, а також заснований на чутках і брехні.
Незважаючи на всі проблеми та скандали, що передують зимовій Олімпіаді-2022 у Китаї, вона залишається найголовнішим та найяскравішим святом спорту нашої планети. Церемонія відкриття обіцяє бути дуже видовищною, а змагання – захоплюючими.
Побажаємо ж спорстменам нових рекордів, а представникам української збірної досягти поставленої мети і гідно захистити честь країни. А якщо вдасться, то й привезти на батьківщину медалі.