• Трансгенні рибки, що світяться, обживають річки Бразилії.Вокруг Света. Украина
  Трансгенні рибки, що світяться, обживають річки Бразилії
  Тварини
  Четвер, 17 лютого 2022

  Трансгенні рибки, що світяться, обживають річки Бразилії

  Трансгенні рибки Даніо, які відомі під назвою Glofish, дуже барвисті та ефектні. Вони заслужено популярні серед акваріумістів. Але коли штучно виведені людиною тварини опиняються у дикій природі та успішно там приживаються, це не може не насторожувати.

  Вже багато років генетично модифіковані рибки мають величезний попит серед акваріумістів. Юркі невеличкі дані дуже невибагливі в утриманні. І коли вони під лампами чорного кольору світяться синім, зеленим або червоним, то це дійсно дуже ефектне видовище. Однак рибки, що світяться, тепер більше не живуть тільки в акваріумах. Даніо, що світяться червоним і зеленим, яскравіші за звичайних, “диких” рибок навіть при природному освітленні. Саме вони якимось чином втекли з ферм з розведення риб на південному сході Бразилії. І тепер, як показує нове дослідження, вони активно розмножилися в річках та струмках Атлантичного лісу. Випадок з даніо став рідкісним прикладом того, як трансгенна тварина випадково успішно прижилася в дикій природі. Така ситуація викликає чимало занепокоєння у біологів. Вчені побоюються, що екзотичні рибки можуть поставити під загрозу представників місцевої фауни в одному з тих місць нашої планети, що відомі своєю різноманітністю видів.

  Екологічна дія генетично модифікованих рибок непередбачувана. Наприклад, флуоресцентні гени рибок-втікачів можуть змішатися з генотипом їх диких родичів. Що зробить їх більш помітними для хижаків.

  Фото: Getty Images

  Як створювали рибок, що світяться.

  Небажані гості добре знайомі вченим, які використовують дані реріо для генетичних досліджень протягом десятиліть. Ці рибки родом із південно-східної Азії. Їхній різновид, що світився, був створений у наукових цілях наприкінці 90-х років. Щоб отримати синє та зелене світіння до ДНК рибок додали гени флуоресцентних медуз, а для червоного кольору – гени коралів. Пізніше у цих рибках помітили комерційний потенціал та почали продавати їх як домашніх тварин. Вони стали відомі як Glofish, і це був перший у світі генетично модифікований вид тварин, доступний широкому загалу.

  І ось тепер вони стали одними з перших, хто втік та успішно влаштувався в природі. Раніше екологи вже були стурбовані такою можливістю. Тож продажі рибок Glofish були заборонені в деяких штатах США, таких як Каліфорнія. А також у кількох країнах, у тому числі й у Бразилії.

  У 2014 році одну рибку Glofish помітили у каналах біля рибної ферми у районі Тампа-Бей у Флориді. Але тоді цим рибкам не вдалося розмножитися. Можливо тому, що місцеві види хижих риб швидко зорієнтувалися та з’їли яскравого прибульця.

  Як трансгенні рибки опинилися у річках Бразилії

  Бразилія виявилася більш гостинною. Вперше групу генномодифікованих даніо помітили у 2015 році у струмках з повільною течією, що впадає в річку Параїба-ду-Сул. Неподалік знаходиться один із найбільших у Латинській Америці рибницьких центрів. І зоологи вважають, що, ймовірно, риби втекли з одного з 4500 ставків центру під час спуску води.

  У струмках і річках Бразилії не виявилося місцевих хижаків, які змогли б, як і у Флориді, швидко розправитися з прибульцями. Отже, зараз популяція даніо процвітає. У 2017 році біологи перевірили 5 струмків у 3 муніципалітетах, і у всіх з них було виявлено трансгенні даніо. Кожні 2 місяці протягом року вчені збирали та вимірювали тварин, а також їхню ікру та вміст шлунків, щоб дізнатися, що їдять риби.

  Даніо розмножуються цілий рік. Пік розмноження припадає на сезон дощів — так само, як і у диких даніо в Азії. Але трансгенні риби, судячи з усього, досягають статевої зрілості раніше, ніж їхні родоначальники. Отже, вони розмножуються більше і поширюються швидше. Прибульці також добре і різноманітно харчуються. Їм припала до смаку місцева їжа, що складається з комах, водоростей та зоопланктону.

  Фото: Getty Images

  Вчені вважають, що зараз даніо знаходяться на перших стадіях вторгнення, але швидше за все вони влаштувалися у водоймах Бразилії надовго. Рибок може стати досить багато, щоб істотно вплинути на місцеві види, конкуруючи за ресурси або полюючи на них.

  Всупереч тому, що в Бразилії заборонено продавати генномодифікованих даніо, місцеві рибницькі господарства продовжують їх розводити. І зоомагазини по всій країні продають їх для любителів акваріумістики. Незабаром ці рибки можуть колонізувати інші регіони країни. Окремі екземпляри Glofish вже траплялися у ставках та потоках на півдні та північному сході Бразилії у 2020 році.

  Привід замислитися

  Але деякі зоологи вважають, що серйозної загрози наразі немає. Якщо трансгенні риби зі струмків спробують перебратися у більші водоймища, то там вони й зіткнутися з хижаками. І їхнє яскраве забарвлення зробить даніо дуже вразливими.

  Зараз рибок, що світяться, можна розглядати як бур’яни, що зрідка пробиваються крізь асфальт. Проте навіть незначні бур’яни, якщо на них не звертати уваги, можуть стати серйозною проблемою.

  До того ж кількість генномодифікованих тварин зростає, та інші види, якщо опиняться в дикій природі, можуть значно істотно вплинути на екосистеми. Іноді генетично модифіковані види навмисно випускають у природу, щоб досягти корисних для людини результатів. Так, у Флориді для боротьби із лихоманкою випустили генетично модифікованих комарів. Але в кожному подібному випадку необхідно бути дуже обережними та прораховувати всі можливі наслідки.

  За матеріалами Science

   

  Завантажити ще