• В березні у Місяць може врізатися зовсім не ракета Маска.Вокруг Света. Украина
  В березні у Місяць може врізатися зовсім не ракета Маска
  Наука
  Понеділок, 14 лютого 2022

  В березні у Місяць може врізатися зовсім не ракета Маска

  Космічне сміття, яке вріжеться в Місяць на початку березня, може виявитися зовсім не ракетою SpaceX.

  Нещодавно по всіх новинних агентствах світу пройшло повідомлення, що на початку весни в Місяць вріжеться ракета SpaceX. Але може виявитися, що новий кратер на поверхні нашого супутника залишить зовсім не творіння Ілона Маска.

  На думку астронома Білла Грея, об’єкт, який летить у напрямку до Місяця, не є частиною американської ракети SpaceX Falcon 9, а ступінь китайської ракети Long March 3C. Білл Грей – автор програми Project Pluto, яка відстежує об’єкти неподалік Землі.

  Об’єкт, що летить до Місяця, називається WE0913A. І чим би він не був, його розрахована траєкторія залишається вірною. Він має зіткнутися зі зворотним боком Місяця 4 березня 2022 року, приблизно о 02:25 за Київським часом.

  Початкова неправильна ідентифікація об’єкта WE0913A була зроблена ще у 2015 році. Тоді ракета SpaceX вивела на орбіту Землі американський космічний апарат для спостереження за Сонцем та Землею “Діскавері” (DSCOVR, Deep Space Climate Observatory). Після доставлення в космос вантажів відпрацьовані ступені ракет залишаються завжди. Але зазвичай вони спроєктовані так, що зрештою спускаються з орбіти та згоряють в атмосфері Землі.

  Фото: Getty Images

  Старт ракети SpaceX Falcon 9 у лютому 2015 року.

  Вперше об’єкт WE0913A було помічено у 2015 році. Спочатку астрономи вирішили, що це астероїд. Грей зв’язав WE0913A з ракетою Маска після того, як WE0913A пройшов повз місяць через два дні з моменту запуску апарату “Діскавері”.

  Однак коли він визначив, що WE0913A зіткнеться з Місяцем і ця новина поширилася світом, деякі люди помітили, що тут щось не сходиться. Джон Джорджіні з лабораторії NASA, яка займається відстеженням космічних апаратів, зазначив, що орбіта “Діскавері” не проходить поблизу від Місяця. У астрономів постали питання, яким чином ракета могла пройти повз Місяць через два дні після запуску.

  За словами Грея, було б трохи дивно, якби другий ступінь майже відразу пройшов повз Місяць, у той час, як “Діскавері” знаходився на іншому боці неба. Звичайно, шляхи ракети та доставленого на орбіту вантажу завжди розходяться, але ця розбіжність була занадто велика.

  Після того, як Джорджіні зв’язався із Греєм, той знову перевірив свої початкові розрахунки. І виявив, що дуже сумнівно, що цей об’єкт є ступенем ракети SpaceX. Грей вважає, що мав помітити щось дивне в орбіті WE0913A ще тоді, 7 років тому. Ступінь ракети не виконувала жодних маневрів, так що її орбіта навколо Землі до прольоту повз Місяць виглядала надзвичайно незвично. У найвищій точці своєї орбіти ракета була б біля орбіти місяця, а в нижній приблизно за третину шляху від цієї відстані. Але правильніше було б очікувати, що нижня точка мала бути біля поверхні Землі.

  Грей знову повернувся до креслярської дошки, щоб визначити, яким об’єктом може бути WE0913A. І натрапив на об’єкт 2014-065B, стартовий ступінь ракетоносія Long March 3C, який запускав на Місяць китайську місію Чан’е-5Т1. Ця місія стартувала 23 жовтня 2014 року, після чого стартовий ступінь, що відпрацював, поступово зник з екранів радарів.

  Фото: Getty Images

  Старт китайської ракети Long March 3C

  Грей розрахував очікувану дату прольоту повз Місяць після запуску, і виявив, що WE0913A пролетів би повз Місяць 28 жовтня 2014 року. І ці дані точно збіглися з часом запуску і траєкторією ракети Long March 3C.

  Втім, за словами самого Грея, це все “непрямі докази”. Але для нього вони досить переконливі. Тож він упевнений у тому, що на Місяць на початку березня впаде саме щабель китайської ракети.

  За матеріалами Science Alert

  Читайте також:

  Старт безпілотника NASA Artemis 1 на Місяць відкладено

  “Перетягування каната” між Сонцем, Землею та Місяцем може призвести до зсуву тектонічних плит

  Завантажити ще