Можна сміливо сказати, що у сучасному суспільстві існує культ шоколаду. Проте для стародавніх мая дерева какао мали воістину релігійне значення. Мая вважали какао-боби божественним даром і навіть використовували їх як гроші, настільки вони були цінними.
Як наслідок, виробництво какао-бобів знаходилося під контролем правителів мая північного Юкатану. І какао-дерева вирощувалися лише у священних гаях. Але жоден сучасний дослідник досі не міг точно вказати, де ж знаходилися ці гаї.
Статуетка богині мая Іскакао, яка була покровителькою какао
Вчені з університету Brigham Young на чолі з професором Річардом Террі у співпраці з археологами США та Мексики намагалися знайти місцевість, де мая вирощували какао. Це мало бути місце, в якому досконало поєднувалася б вологість, тінь та спокій, необхідні какао-деревам. Сухий клімат юкатанського півострова не дуже сприятливий для зростання какао. Але вчені виявили, що велика мережа карстових провалів, або ж сенотів, які часто зустрічаються на півострові, створює мікроклімат з відповідними умовами.
Команда провела дослідження ґрунту в одинадцяти з таких провалів-сенотів. Вчені з’ясували, що у ґрунті дев’яти з них містяться сліди теоброміну та кофеїну. Таке поєднання біомаркерів є унікальним для какао. Також археологи виявили докази проведення давніх церемоніальних ритуалів. У кількох сенотах було знайдено майданчики сходів для проходження процесій, вирізані на камені візерунки, вівтарі та підношення на зразок нефриту та кераміки, у тому числі й крихітні керамічні какао-стручки.
Керамічні какао-стручки, знайдені в одному з провалів-сінотів
Знахідки вчених показують, що гаї какао-дерев грали важливу роль у древніх ритуалах і торгових маршрутах мая, впливаючи на економіку всієї Мезоамерики. Стародавнє “шосе” мая довжиною понад сто кілометрів, головний торговий маршрут регіону, проходить якраз близько сотень сенотів. Отже, швидше за все вожді, які займалися будівництвом цієї дороги, також контролювали і виробництво какао.
Керамічний уламок статуетки, знайдений у сеноті “Дзадз Іон”
В одному з сенотів поблизу мексиканського села Коба, яке знаходиться за 45 хвилин їзди від сучасного міста Тулум, команда вчених знайшла руку та браслет статуетки, прикріплену до курительки та кілька керамічних стручків какао. Вони також знайшли там залишки дерев. Так що більш ніж ймовірно, що в цьому сеноті під назвою “Дзадз Іон” за часів пізньої післякласичної ери (приблизно з 1000 до 1400 років до н.е.) знаходився священний гай дерев какао.
Плід какао-дерева, знайдений у сеноті Дзадз Іон
В результаті проведеного дослідження вчені прояснили зв’язки між релігійними структурами та релігійними рослинами, які вирощували у цих провалах. Какао-боби використовувалися як гроші, і це означає, що сеноти були місцем, де гроші вирощували та контролювали. Це відкриття дозволяє по-новому подивитись історію древніх мая і більше дізнатися про їхні економічні, політичні та духовні цінності.
За матеріалами Phys.org