Квітка папороті, згідно з міфологією, відкриває її власнику скарби і таємниці світу, дарує ясновидіння і владу над нечистим духом. За слов’янськими повір’ями, папороть цвіте в ніч напередодні Івана Купали, а зірвати квітку дуже важко – цьому прагнуть перешкодити всі темні сили одразу!
Насправді папороті ніколи не цвітуть, як плавуни, хвощі і мохи: ці рослини розмножуються спорами, розташованими на зворотному боці листя. Для більшості людей це незвично – адже всі рослини цвітуть. А цвітіння папороті ніхто не бачив, звідси і з’явилися легенди.
Але все ж красива стародавня легенда має під собою певні підстави, і навіть не одну! Першим поясненням може бути насіннячко іншої квітки, що виростає в розетці папороті і розквітає на маківці папороті. Друга версія «квітучої» папороті пояснюється її захворюваннями: через вірусні захворювання рослина може змінювати форму свого листя, яке стає схожим на своєрідні квіти або навіть ягоди. Третій варіант квітучої папороті – види вужачка і гроздовник. Ці рідкісні і своєрідні папороті утворюють щось схоже на пасмо квітів: витягнуту частину листа зі своєрідними «бутончиками» – спорангіями, які відкриваються в суху погоду!