• День зимового сонцестояння-2021.Вокруг Света. Украина
  День зимового сонцестояння-2021
  Лайфстайл
  П'ятниця, 3 грудня 2021

  День зимового сонцестояння-2021

  День зимового сонцестояння - найкоротший у році, а ніч - найдовша. Висота Сонця над горизонтом у момент зимового сонцестояння мінімальна.

  Зимове сонцестояння відбувається щороку, коли Сонце досягає найпівденнішого нахилу – 23,4 градуса. Це означає, що сонцестояння відбувається, коли Північний полюс відхилений найдалі від Сонця.

  Залежно від календаря зимове сонцестояння відбувається 21 (частіше) або 22 грудня в Північній півкулі і 20 (частіше) або 21 червня в Південній півкулі. У 2021 році для України точний час цієї події – 17:59 за Києвом 21 грудня.

  Оскільки зимове сонцестояння триває лише короткий момент часу, то для дня, коли відбувається зимове сонцестояння, використовують інші назви, наприклад «найкоротший день». І дійсно – 22 грудня в Києві Сонце зійде о 07:57, а зайде – через 8 годин, о 15:57.

  У різних культурах ця подія сприймалася по-різному, але у більшості народів вона розцінювалася як відродження. Так, у слов’ян свято називали Коляда, а у німецьких народів – Йоль.

  У стародавньому світі люди звели низку пам’яток на честь сонцестояння. Як приклад можна навести Ньюгрейндж, величезну гробницю кам’яного віку, побудовану в ірландській сільській місцевості приблизно в 3200 році до нашої ери, приблизно за тисячу років до Стоунхенджа. Тунель, обернений до сходу, веде до головної камери, де, можливо, колись були розміщені мертві. Невелике вікно пускає в камеру світло в день сонцестояння протягом 17 хвилин.

  У Стародавньому Єгипті Карнакський храм був зведений  відповідно до зимового сонцестояння у Луксорі більше 4000 років тому. Подібні будівлі можна побачити в Ангкор-Ваті в Камбоджі і Мачу-Пікчу в Перу.

  Деякі стародавні традиції святкування сонцестояння живі й зраз. Іранський фестиваль Ялда відзначає день, коли народився Мітра, янгол світла. Традиція була прийнята в релігії зороастрійців і досі жива. Китайський фестиваль Дунчжі відзначає момент, коли зимова тьма починає змінюватися світлом, сім’ї чекають цього моменту за столом з традиційними частуваннями.

  Як повідомляв «Навколо Світу. Україна », Стоунхендж провів пряму трансляцію літнього сонцестояння . Цього року через пандемію туристи змогли відвідати традиційне свято Дня літнього сонцестояння в Стоунхенджі тільки онлайн.

  За матеріалами «Новое время»

  Завантажити ще