• Турецька вітрянка: як не підчепити вірус Коксакі на курорті.Вокруг Света. Украина
    Турецька вітрянка: як не підчепити вірус Коксакі на курорті
    Лайфстайл
    Понеділок, 15 листопада 2021

    Турецька вітрянка: як не підчепити вірус Коксакі на курорті

    Вірус Коксакі, який породжує хворобу з дивною назвою "рука-нога-рот", передається через слину і немиті руки і охоче живе в теплих басейнах.

    Іноді замість задоволення й оздоровлення результатом поїздки на курорт стає інфекція. Улітку в Туреччині легко підчепити вірус Коксакі, який особливо охоче “липне” до малюків. Як проявляється хвороба, чи небезпечна вона і як лікується? Думка педіатра Олександри Жуковської.

    Що таке вірус Коксакі?

    «Рука-нога-рот» – це поширена серед дітей вірусна інфекція. Вона отримала свою назву за характерним розташуванням висипу: пухирці, схожі на вітрянку, з’являються здебільшого на долонях, стопах і в роті. Ця хвороба відома також як ентеровірусна екзантема, вірус Коксакі, турецька вітрянка та ін. Викликають її ентеровіруси. Серед них найбільшу популярність здобув саме Коксакі.

    Як можна заразитися Коксакі?

    Заразитися можна від хворої людини. Віруси містяться у її слині, фекаліях, усередині пухирців висипу. Крім того, ентеровіруси можуть деякий час жити у воді, що робить басейни в теплих країнах поширеним джерелом інфекції.

    Ось чому найчастіше хворіють діти. Вони зазвичай тісно контактують і мало стежать за гігієною.

    Що стосується дорослих, то у групі ризику – батьки хворої дитини. Але у дорослих хвороба, як правило, протікає у легкій формі, хоча бувають винятки.

    Як проявляється хвороба?

    Починається як банальна ГРВІ: температура, біль при ковтанні. Температура зазвичай досягає 38 ° С і тримається протягом 1-3 діб.

    Характерний симптом ентеровірусної інфекції – болючі пухирці і виразки на слизовій рота: на язиці і щоках, рідше на піднебінні і яснах. Через них дитині боляче їсти, а іноді й пити.

    Зазвичай через кілька днів після початку лихоманки висип з’являється на шкірі – як правило, на долонях, стопах і навколо рота, рідше – на колінах, ліктях, стегнах і сідницях. Висипання мають вигляд червонуватих плям і пухирців. Їх може бути досить багато, а може бути всього кілька елементів на різних частинах тіла.

    З чим можна сплутати цю інфекцію?

    Іноді висипання є тільки на слизовій рота, а шкіра залишається чистою. Такий варіант ентеровірусної інфекції легко сплутати з проявами герпесу, а оскільки лікуються вони по-різному, важливо дати терапевту всю інформацію – можливо, у когось з родичів дитини були герпетичні висипання. Це допоможе поставити правильний діагноз.

    У рідкісних випадках висип, навпаки, виходить за межі звичних ділянок – рук-ніг-рота – і поширюється по всьому тілу. Тоді ентеровірусну інфекцію можна сплутати з вітряною віспою. Так народжуються міфи про те, що дитина перехворіла вітрянкою двічі.

    вирус Коксаки

    Фото: Shutterstock

    Описано випадки, коли через кілька тижнів / місяців після хвороби у дитини починають розшаровуватися нігті. Це не небезпечно і проходить само собою.

    Це небезпечна хвороба?

    Хвороба «рука-нога-рот» вважається цілком безпечною інфекцією. Ускладнення виникають рідко. Зазвичай вони пов’язані з нагноєнням (приєднанням вторинної інфекції) елементів висипу або зневодненням.

    У дуже рідкісних випадках ентеровірусна інфекція може викликати запалення оболонок головного мозку – менінгіт. У такому випадку дитина стає млявою, скаржиться на нестерпний головний біль, намагається уникати яскравого світла і звуків. Якщо вам здається, що з вашою дитиною щось не так, – звертайтеся по медичну допомогу.

    Як лікувати Коксакі?

    Хвороба минає сама приблизно за 5-7 (рідше 10-14) днів. Ні антибіотики, ні противірусні препарати не допомагають, але можуть нашкодити. Щоб полегшити стан дитини, можна:

    • Використовувати ібупрофен або парацетамол, щоб зменшити біль у роті та / або знизити температуру, якщо дитина погано її переносить.
    • Дати дитині охолоджені йогурти і смузі, морозиво і холодні напої. Це зменшить біль і запалення в горлі.
    • Старшим дітям зменшити біль допоможе розсмоктування льодяників і полоскання рота теплою солоною водою.
    • Слідкуйте за тим, щоб дитина багато пила. Для цього їй має бути смачно і не боляче.
    • Уникайте цитрусових та інших кислих продуктів, гарячих і гострих страв.
    • Намагайтеся, щоб шкіра дитини залишалася сухою і чистою. Можна купати, краще під душем, не розтираючи шкіру мочалкою і рушником.
    • Висипання на шкірі можна обробляти Каламіном або Циндолом. Зверніться до свого лікаря, якщо помітили нагноєння. У цьому випадку можуть знадобитися антибактеріальні мазі і / або препарати.

    Як не заразитися?

    Дитина вважається максимально заразною протягом першого тижня хвороби. Однак вірус може зберігатися в організмі ще тривалий час після зникнення симптомів, тобто насправді дитина залишається заразною досить довго. Крім того, багато дорослих можуть виділяти вірус і при цьому самі не хворіти. Ось чому повністю виключити небезпечні контакти навряд чи вийде – вони не завжди очевидні. Але ви можете знизити ризик захворювання:

    • Слідкуйте за чистотою рук. Привчіть дитину мити руки щоразу після походу в туалет, перед прийомом їжі і після повернення з прогулянки. Не забувайте мити руки самі.
    • Якщо ви помітили дітей з незрозумілим висипом – плавайте краще в морі, а не в басейні.
    • Якщо вдома хтось захворів, частіше робіть вологе прибирання, особливу увагу приділяйте дверним ручкам, іграшкам і посуду (у хворої людини він має бути свій).

    За матеріалами Women’s Health

    Завантажити ще