• Червона четверта: Цікаві факти про Марс.Вокруг Света. Украина
    Червона четверта: Цікаві факти про Марс
    Наука
    Неділя, 28 листопада 2021

    Червона четверта: Цікаві факти про Марс

    28 листопада відзначають День Червоної планети. У цей день в 1964 році відбувся запуск автоматичної станції «Маринер-4», яка зробила перший успішний проліт поблизу Марса.

    «Маринер-4» був четвертим космічним апаратом NASA із серії «Марінер» (англ. Mariner – моряк). Перші три, що стартували в 1962-1964 роках, зазнали невдачі. «Маринер-4» благополучно досяг пункту призначення і 14-15 липня 1965 року пролетів на відстані 9846 км від поверхні Марса. Він став першим в історії космічним апаратом, який зробив знімки іншої планети з близької відстані і передав їх на Землю. Апарат функціонував на геліоцентричній орбіті до грудня 1967 року.

    З лютого 2009 року понині орбітальне дослідницьке угруповання на орбіті Марса налічує три функціонуючі космічні апарати: «Марс Одіссей», «Марс-експрес» і «Mars Reconnaissance Orbiter». Це більше, ніж поблизу будь-якої іншої планети, крім Землі. Крім того, вивчається поверхня планети за допомогою двох марсоходів: «Opportunity» і «Curiosity».

    Факти про Марс:

    • Марс – четверта за віддаленістю від Сонця і сьома за розмірами планета Сонячної системи. Маса планети становить 10,7% маси Землі. За лінійними розмірами Марс майже вдвічі менший за Землю.
    • Названа на честь Марса – давньоримського бога війни, відповідного давньогрецькому Аресові. Іноді Марс називають Червоною планетою через червонуватий відтінок поверхні, якого йому надає мінерал магеміт – γ-оксид заліза.
    • У Марса є два природні супутники – Фобос і Деймос (у перекладі з давньогрецької – «страх» і «жах», імена двох синів Ареса, що супроводжували його в бою).
    • Марс має період обертання і зміну пір року, аналогічні земним, але його клімат значно холодніший і сухіший за земний.
    • Температура на планеті коливається від -153 ° C на полюсах узимку і до +20 ° C на екваторі влітку (максимальна температура повітря, зафіксована марсоходом “Спірит”, становила +35 ° C), середня температура – близько -63 ° C ).
    • Один марсіанський рік триває 686 земних діб, довжина сонячної доби становить 24 години 39 хвилин, всього на 2,7% довше земних діб
    • Аж до польоту до Марса автоматичної міжпланетної станції «Маринер-4» у 1965 році багато дослідників вважали, що на його поверхні є вода в рідкому стані. Ця думка базувалася на спостереженнях за періодичними змінами у світлих і темних ділянках, особливо у полярних широтах, які були схожі на континенти і моря. Воду на Марсі знайшли, але тільки у вигляді льоду. Через низький тиск вона не може існувати на планеті в рідкому стані. Але в минулому по поверхні Марса дійсно текли річки.
    • Мінімальна відстань від Марса до Землі становить 55,76 млн км (коли Земля розташовується точно між Сонцем і Марсом), максимальна – 401 млн км (коли Сонце розташовується точно між Землею і Марсом).
    • Атмосфера Марса, що складається здебільшого з вуглекислого газу, дуже розріджена.
    • Приватна американська аерокосмічна компанія SpaceX планує доставити людину на Марс до 2025 року. Проміжні етапи включають у себе запуск безпілотного посадкового апарата на Марс у 2018 році (місія Red Dragon), організацію поступової доставки елементів майбутньої бази і запуск людини на Марс у 2024 році.

    Як повідомляв «Навколо Світу. Україна », вода на Марсі спантеличила вчених.

    Завантажити ще