• Історики з'ясували походження легендарного кинджалу Тутанхамона із метеориту.Вокруг Света. Украина
  Історики з'ясували походження легендарного кинджалу Тутанхамона із метеориту
  Наука
  Середа, 23 лютого 2022

  Історики з'ясували походження легендарного кинджалу Тутанхамона із метеориту

  Аналіз матеріалу та вивчення письмових джерел дозволили відкрити нові факти про незвичайну зброю.

  Коли археологи відкрили гробницю Тутанхамона на початку 1900-х років, серед іншого вони виявили кинджал із залізним лезом. Знахідка була цікава тим, що залізний вік ще не почався. Люди ще не навчилися нагрівати самородне залізо до температури, достатньої для плавки. Таким чином, передбачалося, що лезо кинджала було виготовлено з метеориту, знайденого десь поблизу. Люди робили безліч знарядь із метеоритного заліза за тисячі років до початку залізного віку, тому знахідка в гробниці Тутанхамона не була чимось незвичайним.

  Протягом багатьох років кинджал вивчали різні дослідники, які прагнуть дізнатися більше про його походження. 2016 року група дослідників підтвердила, що залізо було отримано з метеориту. У ході нової роботи група дослідників з Японії та Єгипту дізналася більше про тип метеориту, який використовувався для виготовлення леза.

  Їхня робота полягала в опроміненні леза неруйнівними рентгенівськими променями з використанням мікроскопа, щоб розглянути його ближче. При цьому вони виявили, що він виготовлений з очікуваних металів, таких як залізо, марганець та нікель. У ньому також були змішані інші матеріали, такі як сірчистий цинк та хлор.

  Цікавішим був візерунок, який вони виявили на одній частині леза – він уже зустрічався раніше на інших природних об’єктах і був названий візерунком Відманштеттена. Це лінії, які з’являються в деяких залізних метеоритах, коли поперечний переріз із метеориту протруюють зі слабкою кислотою. Візерунок названий на честь Алоїса фон Відманштеттена, віденського вченого, який відкрив його в 1808 році.

  Відкриття візерунка Відманштеттена показало, що метеорит належав до групи, яка називається октаедритами – найбільшим із відомих залізних метеоритів. Така сама картина спостерігається і в інших артефактах, таких як древній меч, знайдений у Японії.

  Аналіз складу леза, звісно, ​​не міг показати, де впав метеорит, але вивчення табличок з листами Амарни дало деякі підказки. Таблички були написані близько 3400 років тому – приблизно за сторіччя до того, як Тутанхамона поховали. Під час перегляду транскрипції дослідники наголосили на розділі, в якому згадувався залізний кинджал. Він був подарований дідові короля Тутанхамона царем Мітанні. Мітанні – давня хуррітська держава (XVII-XIII ст. до н. е.) на території Північної Месопотамії та прилеглих областей. Столиця Мітанні – Вашшуканні (Хошкані) розташовувалася біля витоків річки Хабур. Передбачається, що це місто стояло на місці сучасного міста Серекані в Сирії.

  Таким чином вчені припустили, що метеорит, з якого зробили кинжал, майбутню сімейну реліквію єгипетських фараонів, міг приземлитися на території сучасної Сирії.

  За матеріалами Phys.org

   

  Завантажити ще