• Єгиптологи знайшли мумію дитини з перев'язаною ногою.Вокруг Света. Украина
    Єгиптологи знайшли мумію дитини з перев'язаною ногою
    Наука
    Середа, 2 лютого 2022

    Єгиптологи знайшли мумію дитини з перев'язаною ногою

    Це унікальний випадок, який дозволив вченим отримати перший зразок оригінальної давньоєгипетської пов'язки.

    Німецькі радіологи провели комп’ютерну томографію 21 давньоєгипетської дитячої мумії, які зберігалися у колекціях різних німецьких, італійських та швейцарських музеїв. Сканування показало, що 11 муміфікованих дітей були чоловічої статі, вісім – жіночої та двоє – невизначеної статі.

    Дослідники виявили ознаки гнійних інфекцій у трьох із обстежених дітей. Найнезвичайнішу знахідку вчені зробили при дослідженні мумії дівчинки від 2,5 до 4 років. Ця мумія була знайдена в так званій «Гробниці Аліни» в Хаварі (давньоєгипетський некрополь, розташований у 6 км на південь від Файюма) у 1892 році. Гробниця датується приблизно 24 роком нашої ери. У ній похована жінка на ім’я Аліна, її чоловік, діти та інші родичі. Аліна належала до середнього чи вищого класу. Вона була ідентифікована завдяки напису з ім’ям, у якому також зазначалося, що вона померла у віці 35 років. Гробниця Аліни примітна тим, що троє із восьми її муміфікованих мешканців були прикрашені портретами.

    Безіменна дівчинка, чия мумія привернула увагу вчених, вважається середньою із трьох дочок Аліни. На нижній частині її лівої ноги було виявлено структуру, схожу на пов’язку. Дослідники висловили припущення, що вона була накладена на уражену шкіру. Зважаючи на те, що стародавній «пластир» виявили під текстильною обгорткою мумії, вважається, що пов’язка була оригінальною і мала розмір близько 20 x 12 x 9 міліметрів.

    Фото: International Journal of Paleopathology

    Сканування показало, що пов’язка була накладена поверх утворень у тканинах, схожих на засохлий гній, що дозволяє припустити, що у дитини був абсцес або гнійний целюліт — інфекція внутрішніх шарів шкіри.

    Незрозуміло, чому пов’язку залишили на рані, але дослідники припускають, що бальзамувальники, можливо, хотіли, щоб тіло було якнайкраще підготовлене до життя після смерті. “Можливо, вони намагалися якимось чином продовжити процес лікування в потойбіччя”, – поділився думкою палеопатолог Альберт Зінк з італійського Інституту вивчення мумій, в якому зберігається одна з вивчених дитячих мумій.

    Дослідники також просканували мумію молодшої доньки Аліни, якій на момент смерті було близько 2-3 років, і виявили ознаки засохлого гною в частині правого кульшового суглоба, ймовірно, викликаного септичним артритом.

    Фото: International Journal of Paleopathology

    Останньою мумією з ознаками інфекції була мумія 9-11-річного хлопчика з іншого поховання. Сканування виявило наявність сухих мас у нижніх відділах обох верхньощелепних пазух, які лежать нижче щік по обидва боки носа, що вказує на те, що він, ймовірно, страждав на гнійний синусит. Хлопчик також, мабуть, страждав від заповненого гноєм абсцесу, який виник або у задній частині рота, або у верхній частині горла. Процес був настільки запущеним, що неможливо точніше визначити локалізацію.

    Фото: International Journal of Paleopathology

    За матеріалами The Daily Mail

     

    Завантажити ще