• У Каталонії знайшли дивні малюнки, яким, можливо, 15 тисяч років.Вокруг Света. Украина
  У Каталонії знайшли дивні малюнки, яким, можливо, 15 тисяч років
  Наука
  Четвер, 18 листопада 2021

  У Каталонії знайшли дивні малюнки, яким, можливо, 15 тисяч років

  Чому камінь із зображеннями тварин з провінції Таррагона став археологічною сенсацією.

  Невелика сланцева плита, розміром уього 18 на 12 сантиметрів, з вигравіруваними на ній зображеннями шести тварин, була знайдена під час розкопок у печері Coves del Fem ще влітку минулого року. Але команда археологів з Автономного університету Барселони (UAB), Археологічного музею Каталонії (MAC) і Вищої ради з наукових досліджень (CSIC) була так здивована знахідкою, що заговорила про неї лише зараз.

  Фото: CSIC

  Експертам знадобився час, щоб переконатися в оригінальності плити і сформулювати список питань, що виникли.

  Фото: UAB

  Першою дивиною став вік артефакту. Судячи з техніки виконання, він становить від 11 700 до 15 тис. років. Апаратні методи датування виявилися незастосовними, і тому вік малюнків довелося визначати, порівнюючи їх з іншими знахідками, також зробленими на Піренейському півострові, але датованими надійно.

  При цьому стоянці людини в Coves del Fem усього від 4 500 до 6 тис. років. Ознак більш раннього перебування людей у цій печері, де розкопки ведуться вже не перший рік, не виявлено. Може, мисливці-збирачі кінця палеоліту відвідували печеру епізодично? Але виготовлення такої плити кремнієвими знаряддями – заняття досить трудомістке. Виготовили на місці? Але ж  поблизу немає таких порід. Принесли з собою готову плиту? Або принесли заготовку і зробили на місці, залишивши в печері? Але навіщо?

  Фото: Antoni Palomo

  При цьому плита явно не лежала в нижніх шарах щодо того культурного шару, з яким працюють археологи. Вона якимось чином використовувалася, коли печера вже була заселена на постійній основі. Чим вона була? Витвором мистецтва чи предметом культу? Підручником з полювання на зображених на ній тварин чи догляду за ними? Відповісти на це запитання зараз важко, але чимось значущим вона, безумовно, була. Нарешті, не виявлено ні інших виробів, ні інструментів, які дали б підстави припустити, що малюнки на плиті могли бути виконані більш сучасними мешканцями печери, але старим, 8-9 тисячорічної давності, способом, що зберігся з якихось причин у них в користуванні . Іншими словами, плиту, знову-таки, принесли з собою.

  Ще одна версія – вона була принесена в печеру паводковими водами і знайдена її мешканцями при освоєнні нового житла. Але звідки вона була принесена, якщо таких древніх стоянок людини поблизу немає?

  Раніше вважалося, що люди, які були на стадії переходу від мисливців-збирачів до раннього сільського господарства та тваринництва, заселили цю місцевість у період від 8500 до 6700 років тому. Якщо це сталося раніше, то де сліди їх перебування? Якщо вони несли плиту з собою, то чим вона була для них? Як довго і яким шляхом вона подорожувала?

  Фото: IGNACIO OROVIO

  Двох тварин, зображених на плиті, ідентифікувати не вдалося. Ще дві впевнено впізнані як олені, самець і самка, дуже детально промальовані. Ще два малюнки, імовірно, зображують кіз або корів. Крім того, на плиті є велика кількість ліній, значення яких не зрозуміле, але які явно були нанесені свідомо, і мали якісь смисли.

  Також не зрозуміло, були гравюри виконані однією людиною чи різними людьми і були вони створені в один момент часу чи протягом тривалого періоду, оскільки деякі тварини вигравірувані одна поверх одної.

  Зараз плита виставлена ​​в Археологічному музеї Каталонії, де пробуде з 14 грудня по 24 січня. Після цього дослідники продовжать її вивчення.

  Археологи з’ясували, що “Венери палеоліту” служили пропагандою правильного харчування.

  За матеріалами UAB, The history blog

  Завантажити ще