• Як археологи стали кравцями: відтворені найстаріші штани в історії.Вокруг Света. Украина
    Як археологи стали кравцями: відтворені найстаріші штани в історії
    Наука
    Понеділок, 21 лютого 2022

    Як археологи стали кравцями: відтворені найстаріші штани в історії

    На заздрість усім модним дизайнерам. Штани, яким 3 000 років, були стильними, функціональними та мультикультурними.

    У безлюдному Таримському басейні на заході Китаю вода випаровується відразу ж, як потрапляє на розпечений грунт. Але саме в цій місцевості було знайдено останки стародавніх людей, які здійснили один із найбільших проривів у моді за всі часи.

    Пастухи та вершники, які ховали своїх мертвих на цвинтарі Янхай Таримського басейну, стали першими відомими людьми, що носили штани. У всякому разі, раніших зразків цього предмету одягу у світі не було знайдено. І це були не просто штани, а дуже модні штани! Майстерно зіткана матерія та декоративні візерунки на одязі, зробленому понад 3 тисячі років тому, зробили б честь і нинішнім модникам.

    І ось міжнародна команда археологів, модельєрів, геофізиків, хіміків та інших фахівців спробували розібратися, як саме були зроблені ці штани і створити їх сучасну репліку. Вінтажні штани розповідають історію як розвитку текстильної майстерності, так і того, як культурні звичаї поширювалися територією Азії.

    самые старые штаны, которым 3 000 лет

    021622_bb_pants_feat-1030×580

    Фото: M. WAGNER

    Найдавніші штани в історії

    Ікона стилю

    Один чоловік звернув увагу вчених на штани, не промовивши й слова. Його тіло, яке муміфікувалося природним чином, а також рештки більш ніж 500 інших людей, були викопані під час проведення розкопок Янхайського цвинтаря в 1970-х роках.

    На мумії цього чоловіка був одяг, що складається зі штанів, пончо з поясом і вовняної пов’язки для волосся, в яку були вшиті чотири бронзові диски та дві морські раковини. У його могилі також лежали кінська збруя та бойова сокира. Що говорить про те, що він був воїном-вершником.

    Вчені назвали його Турфанською людиною, тому що цвинтар Янхай знаходиться приблизно за 43 кілометри від китайського міста Турфан. Зі всього його одягу штани особливо виділялися. Вони не тільки були старшими як мінімум на кілька століть інших зразків цього виду одягу, але також виглядали практично по-сучасному. Дві штанини поступово розширювалися до верху, і з’єднувалися між собою тканинною вставкою для підвищення рухливості.

    Через кілька століть кочові племена по всій Євразії почали носити подібні штани, що засвідчено іншими археологічними знахідками. Ткані штани з рухомою вставкою полегшували тривалі подорожі верхи.

    У наш час люди повсюдно носять джинси і штани з дизайном і принципом пошиття, схожим на стародавні штани Янхая. Інакше кажучи, Турфанська людина задала модний тренд на багато століть уперед. Хто із нинішніх модних блогерів зможе похвалитися таким результатом?

    Модні штани

    Незважаючи на такий модний прорив, стародавній вершник Янхая змусив учених міцно замислитися над тим, як були пошиті його чудові штани. На тканині не було видно жодних слідів розрізів. І вчені припустили, що штани були зіткані прямо за міркою їхнього власника.

    Ретельне дослідження тканини показало, що для її створення використовувалися одразу три ткацькі техніки, досить прогресивні для свого часу. На думку вчених, річ створювалася зовсім не новачком, і її можна назвати “ролс-ройсом” серед штанів.

    Фото: M. WAGNER ET AL

    Різні ткацькі техніки, за допомогою яких була створена тканина для штанів турфанської людини

    Культурні зв’язки

    Найдивовижніше те, що штани Турфанського людини розповідають історію про те, як древні пастуші племена поширювали свої культурні вміння та знання по всій Азії. Багато з візерунків, що прикрашають штани стародавнього вершника, видно на бронзових судинах, виявлених на території нинішнього Китаю. Ці судини були створені приблизно в той же час, близько 3300 років тому. Практично одночасно використання такої геометричної форми в Центральній та Східній Азії збігається з прибуттям у ці регіони скотарів із західних Євразійських степів на конях, що були одомашнені 4 200 років тому чи більше. На кераміці, знайденої на батьківщині цих вершників у західному Сибіру та Казахстані, видно ті самі візерунки. Невідомо, чи було у цих візерунків інше значення, крім їхньої естетичної привабливості. Але ймовірно євразійські кінно заводчики поширили цей дизайн по всій давній Азії.

    Інший тип візерунка на штанах Турфанського людини виявляється на кераміки культури Центральної Азії, яка існувала приблизно 3 900 – 3 750 років тому. Таримський басейн у ті часи був перехрестям сезонних міграційних маршрутів пастуших племен, що йдуть за стадами. Ці маршрути проходили від Алтайських гір у Центральній та Східній Азії до Південно-Західної Азії, де зараз знаходиться Іран. Розкопки по ходу цих маршрутів показали, що скотарі також розповсюджували по Азії та насіння.

    современная реплика самых древних штанов в истории

    Фото: M. WAGNER ET AL

    Сучасна репліка одягу Турфанської людини

    Близько 2 тисяч років тому міграційні шляхи скотарів стали частиною торгової мережі, що проходить від Китаю до Європи і відома як Шовковий шлях. Штани Турфанського людини, які поєднують у собі кілька культур, показують, що навіть ранніх стадіях розвитку Шовкового шляху скотарські племена приносили нові ідеї та вміння віддаленим спільнотам. Вони наочно демонструють, як Шовковий шлях змінив світ.

    За матеріалами Science News

    Завантажити ще