• Астрономи сфотографували Джеймса Вебба на відстані 1,5 мільйона кілометрів.Вокруг Света. Украина
    Астрономи сфотографували Джеймса Вебба на відстані 1,5 мільйона кілометрів
    Наука
    П'ятниця, 28 січня 2022

    Астрономи сфотографували Джеймса Вебба на відстані 1,5 мільйона кілометрів

    Роботизована система наземних телескопів Virtual Telescope Project, що базується в Римі, відстеживала найпотужніший в історії космічний телескоп Вебба і знайшла його у чаші Великої Ведмедиці.

    До того, як Джеймс Вебб зробить і опублікує свої перші зіркові зображення, астрономи змогли сфотографувати космічний телескоп вартістю 10 мільярдів доларів прямо тут, на Землі.

    Астрономи використовували Virtual Telescope Project, щоб зробити п’ятихвилинну експозицію Вебба якраз у той момент, коли він наближався до місця призначення в точці Лагранжа 2 Земля-Сонце, приблизно за 1,5 мільйона кілометрів від нашої планети.

    Фото: NASA

    У Джеймса Вебба, наступника культового телескопа Хаббла, якому вже три десятиліття, є амбітна місія з вивчення раннього Всесвіту, з’ясування того, наскільки швидко він зараз розширюється, та аналізу об’єктів у всьому космосі, від галактик до екзопланет.

    Проект, розпочатий у 1996 році, є міжнародною співпрацею під керівництвом NASA у партнерстві з європейськими та канадськими космічними агентствами. Довгоочікувану місію було запущено 25 грудня. Протягом останнього місяця телескоп повільно розвертався на шляху до другої точки Лагранжа (L2), області збалансованої гравітації між Сонцем і Землею, де він буде десять років.

    Через свій розмір — завбільшки тенісного корту у повністю розгорнутому стані — Вебб довелося скласти, щоб він помістився всередині ракети Ariane 5, коли вона стартувала з космодрому Європейського космічного агентства у Французькій Гвіані.

    Минулого тижня Вебб розгорнув усі свої дзеркала, на превелике задоволення інженерів, і в понеділок, 24 січня, космічна обсерваторія досягла свого місця стоянки в точці Лагранжа 2 .

    Незважаючи на це, телескоп ще не готовий почати спостереження, тому що тепер потрібна кропітка робота з тонкого настроювання, щоб переконатися: кожне дзеркало повернуто таким чином, що в сукупності створюється єдине надпотужне дзеркало. Очікується, що загалом цей процес триватиме близько трьох місяців, після чого буде проведено тестування, калібрування іншого обладнання та охолодження обсерваторії.

    Після завершення точного настроювання Джеймс Вебб зробить свої перші наукові знімки в травні, які потім будуть оброблятися ще приблизно місяць, перш ніж будуть опубліковані для публіки в червні.

    Вебб в основному спостерігатиме за космосом в інфрачервоному спектрі, що дозволить йому дивитися крізь хмари газу та пилу, де народжуються зірки. Для порівняння, його попередник Хаббл з моменту свого запуску у 1990 році працював в основному в оптичному та ультрафіолетовому діапазонах.

    Вебб приблизно в 100 разів потужніший, ніж Хаббл, що дозволяє йому спостерігати за об’єктами на великих відстанях, тобто далі в часі, ніж Хаббл чи інший телескоп. Це дасть уявлення про космос всього через 100 мільйонів років після Великого вибуху — теоретичної точки, яка призвела до розширення Всесвіту приблизно 13,8 мільярда років тому.

    За матеріалами: The Daily Mail

     

    Завантажити ще