• З чого зроблене чорнило?.Вокруг Света. Украина
  З чого зроблене чорнило?
  Питання-відповідь
  П'ятниця, 19 листопада 2021

  З чого зроблене чорнило?

  Горіхова олія, екстракт ягід, желатин - усі ці смачні речі колись застосовувалися для створення чорнила, але зараз усе набагато прозаїчніше.

  Найдавніше чорнило, яке використовували ще стародавні єгиптяни у 25 столітті до нашої ери, було зроблене із сажі, змішаної з водою і якою-небудь клейкою речовиною, яка забезпечувала прилипання сажі до поверхні, наприклад, гуміарабіком або желатином.

  Потім, в 1 столітті нашої ери, було винайдене чорнило із суміші природного сульфату заліза і кислоти, яка утворюється у галах дуба, інакше званих «чорнильними горішками». Це щільні круглі утворення на листках, які розростаються завдяки впливу на тканини личинок деяких комах. У цей же час винайшли ще один тип чорнила – природний барвник, наприклад, чорнило каракатиці або екстракт ягід, розведений у розчиннику.

  А от синтетичні (анілінові) барвники для чорнила почали застосовувати лише у 1895 році. Таке чорнило виявилося ідеальним і для кулькових ручок, тому що, на відміну від натуральних пігментів, барвники не забивають кульку і стрижень. Їх розчиняють у речовинах типу пропіленгліколя з домішками для створення в’язкості.

  Перше чорнило для типографського друку часів першодрукаря Гутенберга в 15 столітті було зроблене із сажі, горіхової олії і скипидару. У сучасному ж друкарському чорнилі горіхова олія  замінена на дешеву лляну або синтетичні смоли, а розчинниками є толуол, ацетон, метанол та інші речовини, через які свіжа друкарська фарба так різко пахне.

  Завантажити ще