Нам, жителям Європи, які тарганів і так не люблять, дуже пощастило, що місцеві прусаки – здебільшого це руді і чорні домашні таргани – не вміють літати. А от мешканцям деяких країн Азії, Америки, а також Австралії можна лише поспівчувати.
Чи є крила у тарганів?
На планеті живе близько 4,8 тисячі видів тарганів, однак анатомія у більшості з них схожа. Тіло комахи складається з голови, головогрудей, черевця і … крилець. Вони закривають весь тулуб, крім голови. Причому у таргана аж дві пари крил: жорсткіші надкривають тонкі внутрішні крильця. Є, звичайно, види тарганів без крил – такі чудово стрибають, але в домашніх умовах не живуть.
Незважаючи на те, що у домашніх прусаків є крила, літати вони не можуть. Навіщо ж їм тоді крила? Таргани використовують їх у декількох ситуаціях. По-перше, коли вони тікають від якоїсь небезпеки, то можуть розкрити крила і спланувати на іншу поверхню (не летіти, а саме планувати). Крім того, якщо вже тарган кудись падає, розкриті крила діють як парашут, роблячи приземлення комахи м’якішим. Крім того, за допомогою крил таргани можуть прискорюватися під час пересувань.
5 видів літаючих тарганів:
Азіатський. Ця комаха живе в тропічних і субтропічних зонах Азії і в США , куди її, вочевидь, завезли. У цілому він нагадує рудого таргана, але розміри має значно більші – довжина тіла може досягати 16 сантиметрів. Крила, відповідно, теж набагато довші.
Австралійський (або східний). Справжній гігант серед тарганів. Довжина його тіла може досягати 30 сантиметрів. Крила у цієї комахи добре розвинені, а завдяки розвитку транспортних перевезень, австралійські таргани тепер живуть практично по всьому світу.
Кубинський. Кубинського крилатого таргана родом з вологих лісів Центральної та Південної Америки ще називають «Мертва голова», тому що у нього на передній спинці є малюнок схожий на череп. Може виростати до 10 сантиметрів у довжину. Насправді він практично не літає, а тільки планує, як більшість тарганів.
Деревний. Деревні таргани – це цілий рід комах під назвою Parcoblatta. Їхня батьківщина – Північна Америка, звідти і походять 12 видів деревних тарганів. Найбільший – Пенсільванський деревний тарган (Parcoblatta pennsylvanica) – може виростати до 4,5 сантиметрів у довжину. Усі самці деревних тарганів вміють швидко літати, а от самки – безкрилі.
Димчастий. Тіло таргана має темно-буро-червоне забарвлення. Він живе в Японії , а також у південній частині Сполучених Штатів, в районах з тропічним кліматом. У довжину досягає близько 3 сантиметрів.