• Люди-тіні, що крадуть слова: хто такі справжні ніндзя?.Вокруг Света. Украина
  Люди-тіні, що крадуть слова: хто такі справжні ніндзя?
  Питання-відповідь
  Середа, 9 лютого 2022

  Люди-тіні, що крадуть слова: хто такі справжні ніндзя?

  З усіх аспектів японської культури мало що так захоплювало уяву людей у світі, як ніндзя.

  У 1967 році на екранах кінотеатрів західного світу почався показ фільму зі знаменитої франшизи про Джеймса Бонда “Живеш тільки двічі”, заснованого на популярному однойменному романі Яна Флемінга. В одній зі сцен фільму британському суперагенту у боротьбі з черговим суперлиходієм допомагала ціла армія ніндзя. І після цього образ потайних воїнів у чорному став звичним у Західній культурі.

  З того часу ніндзя починають зустрічатися в багатьох фільмах, в комп’ютерних іграх, і мабуть найпомітніше в популярному мультсеріалі про черепашок-мутантів з іменами художників епохи Відродження. Ніндзя незмінно привертають до себе увагу протягом багатьох років, але питання в тому: наскільки вони схожі на справжніх ніндзя?

  Ніндзя з фільму “Живеш лише двічі”

  Хто такі ніндзя?

  Чи схожі ниндзя з масс-культури на справжніх? Відповідь лежить на поверхні. Як і у багатьох подібних випадках, правди у шаблонному показі ніндзя дуже мало. У фільмах і коміксах ніндзя зображуються як потайливі вбивці в чорних костюмах, що мають дійсно магічні навички в мистецтві скритності і вбивства. Але історичні реалії дещо відрізняються. У феодальній Японії ніндзя були воїнами нижчого класу, який уряд і самураї наймали як шпигунів.

  Для початку вони взагалі-то і не називалися “ніндзя”. Слово ніндзя 忍者 ніде не згадується до XX століття, отже, швидше за все в часи японського Середньовіччя його ніхто не використав. Приблизно з кінця 1500 років ніндзя описують двома ієрогліфами, які читаються як синобі-но моно, що в перекладі означає “прихована людина”.
  Звідки взялося слово “ніндзя”? Справа в тому, що японські ієрогліфи можна читати двома способами, онним (китайським) та кунним (японським). І якщо рідним, японським кунним читанням ці ієрогліфи прочитаються як «синобі», проте в онному прочитанні і з’являться всім знайомі “ніндзя”.

  Фото: militaryhistorynow

  Слово “ніндзя”, записане кандзі – китайськими ієрогліфами, що використовуються в японській писемності

  Але синобі – не єдина назва, якою в Японії описувалися ніндзя. У різних провінціях їх називали по-різному. Суппа (хвилі, що б’ють), каге-но моно (люди-тіні), куса-гакуре (той, що ховається в траві), нокидзару (мавпа на даху), дакко (той, що викрадає слова з рота) та багато інших.

  Ніндзя були шпигунами, вбивцями та саботажниками у феодальній Японії. Багато завдань, які виконували ніндзя, вважалися безчесними і не відповідними для самурая. Взагалі, більшість із того, ким були ніндзя, для самураїв було просто образливим. Самураї були гордими представниками вищого класу, тоді як ніндзя переважно набиралися з нижчих верств населення. Самураї хоробро боролися в битвах і слідували бусідо (武士道, шлях воїна), кодексу честі та ідеалів, обов’язковому для самурая. Методи, що використовуються ніндзя, суперечили бусідо практично в кожному пункті.

  Фото: Getty Images

  Ніндзюцу

  Ніндзя тренувалися згідно з нюндзюцу. Нюндзюцу це комплексна дисципліна, в яку входить набір основних технік виживання, мистецтво шпигунства, методика диверсійної роботи в тилу ворога та багато іншого. Їх техніки включають біг, стрілянину з лука, маскування і скритність. Ці навички розроблялися для того, щоб збирати інформацію, залишаючись непоміченими, і спрямовувати ворога хибним шляхом. Трактати синобі, такі як знаменитий Бансенсюкай, часто ґрунтуються на китайській військовій філософії на кшталт «Мистецтво війни» Сунь-цзи.

  Наразі у міжнародній організації бойових мистецтв представлено кілька сучасних стилів нюндзюцу. Проте історична спадщина цих стилів є предметом жвавих дискусій. Деякі школи заявляють, що тільки вони можуть бути продовжувачами цього мистецтва, проте, як уже згадувалося, стилів нюндзюцу протягом історії Японії було безліч. Токагуре-рю, або «Школа прихованих дверей», вважається найстарішою зі шкіл нюндзюцу.

  Що має вміти ніндзя?

  Майбутнього воїна синобі починали навчати з раннього дитинства. Тренування проходили постійно та були дуже важкими. Мистецтво нюндзюцу включало безліч умінь. Насамперед, ніндзя повинен був вміти добути потрібну інформацію, використовувати будь-який предмет як зброю та оборонятися від будь-якої зброї, у тому числі голими руками. Також вони повинні були вміти раптово з’являтися і непомітно ховатися, безшумно ходити, швидко бігати і плавати, а також тривалий час витримувати в одній позі. Ніндзя знали медицину, акупунктуру і траволікування. Вони могли надовго затримувати подих під водою, а також довго залишатися під поверхнею води, дихаючи через соломинку. У ніндзя був тренований слух і пам’ять, вони краще бачили в темряві і мали тонкий нюх. І звичайно ж, вони повинні були спритно лазити по скелях та будинках і орієнтуватися на місцевості.

  Фото: Getty Images

  Костюм ніндзя

  Чорний костюм ніндзя, який ми так часто бачимо на екранах, родом із японського лялькового театру бунраку. Під час вистави лялька знаходиться прямо на сцені в чорному одязі і вважається, що глядачі його не бачать. Тому коли в театрі кабуки когось убивала “невидима людина”, то вона була одягнена у костюм лялькаря.

  Насправді одяг синобі залежав безпосередньо від поставленого завдання. Вони зливалися з оточуючими людьми, одягаючись удень у звичайнісінький одяг. Для нічних вилазок ніндзя використовували костюми попелястих, жовтувато- або червонувато-коричневих відтінків. Саме ці кольори дозволяють людині повністю сховатися в темряві, тоді як абсолютно чорний колір буде помітним. Ніндзя ніколи не носили повний обладунок. Іноді вони використовували простий напівсферичний шолом та потайні пластини в тих місцях, куди найчастіше завдав удару противник.

  Фото: Iga Ninja MuseumКостюм ніндзя з музею Іга. Ніндзя віддавали перевагу темно-синьому одягу, який, як вважалося, відлякував гадюк

  Спорядження ніндзя

  У ніндзя завжди мало бути 6 обов’язкових предметів: плетений капелюх, “кішка”, грифель, чорнильниця з пеналом для кисті, медикаменти, контейнер з бамбука для перенесення вугілля, що тліє, і рушник. Більшість цих предметів носили із собою також селяни, лісоруби та воїни.

  Решта спорядження залежало від завдання. Це могли бути відмички, сходи, гаки для того, щоб залізти на стіни і так далі.

  Зброя ніндзя

  Ніндзя застосовували безліч розроблених ними пристосувань для безшумного та непомітного вбивства. Ці пристосування ховалися в одязі і часто були замасковані під нешкідливі предмети. Наприклад, палички із загостреними кінцями, які видавалися за палички для їжі, кільця з шипами, бойові віяла, потайні клинки та багато іншого.

  З холодної зброї, крім звичайних мечів і клинків, ніндзя також розкидали шипи макібісі, щоб зупинити кавалерію та піші війська. При відступі використовувалися знамениті сюрикени-зірочки.

  Також ніндзя відомі тим, що широко застосовували отрути. Отрути ділилися на кілька категорій: уповільненої дії, ті, що діють через невеликий проміжок часу та ті, що вбивали майже одразу.

  Фото: Getty Images

  Як з’явилися ніндзя?

  Дізнатися, коли з’явилися перші ніндзя складно. Адже люди за всіх часів у різних країнах використовували шпигунів та вбивць. Згідно з японським фольклором ніндзя ведуть своє походження від демона, який був наполовину вороною, наполовину людиною. Проте найімовірніше мистецтво ниндзюцу почало поступово розвиватися за часів раннього феодалізму, приблизно з 600 по 900 рік. В історичних джерелах згадується, що принц Сетоку, який жив з 574 по 622 рік, найняв Отомоно Сахіто як шпигуна-синобі.

  У 907 року в Китаї відбулося падіння династії Тан, що призвело до хаосу в країні на 50 років. Багато генералів Тан були змушені бігти через море до Японії, куди вони привезли з собою нові принципи тактики битв та філософії війни.

  Приблизно у 1020-х роках до Японії почали прибувати китайські ченці. Вони привезли із собою нову медицину та власну бойову філософію. Багато ідей якої беруть свій початок в Індії, і пройшли через Тибет і Китай, поки не опинилися в Японії. Монахи, що приїхали, навчили своїм методам японських ченців-воїнів, які називалися ямабусі, а також членів перших кланів ніндзя.

  Фото: Wiki Commons

  Музикант та ніндзя, 1853

  Клани Іга та Кока

  Шпигунство і вбивства були відомі в Японії давно. Проте лише у XV столітті синобі почали навчати спеціально. До цього такі клани, як Іга та Кока були відомі своїм нетрадиційним стилем ведення війни ще у XII столітті. Землі цих двох кланів знаходилися неподалік Кіото, але все ж таки досить далеко, щоб вважатися віддаленими. І таке географічне становище зробило їх вдалим притулком не тільки для ніндзя, але й бандитів, і навіть учасників бойових дій, що програли свої битви.

  Проте повною мірою історія ніндзя починає розгортатися за часів періоду Сенгоку, в Епоху воюючих провінцій, що почалася у XV столітті. На той час клани Іга та Кока вже були добре відомі. Інші клани наймали їх ніндзя, щоб забезпечити успіх у завоюванні та збереженні території. Період Сенгоку тривав з 1467 по 1615 рік, і синобі як Іга, і Кока використовувалися будь-який із сторін, яка їх наймала.

  У цей час ніндзя використовувалися по-різному, але головне, за що вони цінувалися, була їх скритність. Так що дуже багато їх досягнень ніколи їм не приписувалися. Однак існує одна задокументована подія часів битви при Окехадзамі у 1560 році. Вісімдесят ніндзя клану Кока було найнято Токугавою, щоб здійснити набіг на сторожову заставу клану Імагава. Записано, що ніндзя змогли проникнути замок, підпалити вежі та вбити воєначальника замку разом із його 200 воїнами.

  Фото: tokyocreative

  Руїни замку Фудзівара. Як записано в історичних джерелах, Фудзівара для успішного ведення військових дій наймав “демонів” – ніндзя

  Кінець клану Іга

  У 1581 році Ода Нобунага зі своїм сорокатисячним військом пройшов по провінції Іга, яку захищали лише 4 тисячі ніндзя та інші воїни Іга. Нобунага навіть найняв клан Кока собі на допомогу. Іга відчайдушно боролися, але у Нобунаги була надто велика перевага в чисельності, і Іга зазнали поразки. Ода Нобунага безжально знищив усіх із клану Іга, кого тільки зміг знайти. Багатьом вдалося втекти, але клану Іга більше не існувало.

  Після того, як їх базу було знищено, ніндзя не зникли повністю. Деякі перейшли на службу до Токугави Іеясу, який став сьогуном у 1603 році, але багато ніндзя продовжили служити будь-якій із сторін, хто оплатить їхні послуги.

  Період Едо, час правління клану Токугава з 1603 по 1868 приніс Японії мир і стабільність, і ніндзя перестали бути потрібні. Згодом частина ніндзя почали шукати інші сфери застосування своїм знанням, від медицини до виробництва феєрверків. Невелика кількість ніндзя продовжували працювати на деяких правителів до кінця періоду Едо, але на той час епоха синобі вже давно пройшла.

  Фото: Getty Images

  Де живуть ніндзя?

  Нащадки ніндзя продовжують жити в тих же місцях, де раніше були традиційні школи ніндзюцу. Однак тепер землі кланів Іга та Кока стали здебільшого туристичною пам’яткою.

  У провінції Кока відкрито тематичний парк «Село ніндзя», де туристи можуть взяти напрокат костюми, видертися по стінах, кидати сюрикени та ходити по воді за допомогою спеціального взуття. У музеї ниндзюцу зберігаються стародавні трактати та зразки зброї. Туристи можуть відвідати колишнє укриття, переповнене пастками та таємними приміщеннями.

  У провінції Іга теж є багато туристичних об’єктів, пов’язаних із історією синобі. Там є музеї, шоу та навіть школи ніндзя. Втім, наскільки серйозно навчають у цих школах, сказати складно. Те саме можна сказати і щодо курсів нюндзюцу, відкритих по всьому світу.

  Фото: japan-guide.com

  Село ніндзя в Кока

  Можливо, десь у світі й збереглися справжні ніндзя, які навчають справжньому нюндзюцю, але навряд чи майстри цього бойового мистецтва, ім’я якого означає «прихованість», рекламуватимуть себе на яскравих плакатах.

  Завантажити ще