• Чи може змінитися група крові.Вокруг Света. Украина
    Чи може змінитися група крові
    Питання-відповідь
    Четвер, 9 грудня 2021

    Чи може змінитися група крові

    Наука каже, що група крові і резус-фактор - вроджені незмінні показники. Однак багато людей стверджують, що протягом життя у них змінилася група крові або резус-фактор. Іноді кілька разів. Чи це можливо?

    Що таке група крові

    Група крові визначається в залежності від наявності або відсутності на поверхні червоних кров’яних тілець – еритроцитів – двох видів молекул-антигенів. Їх називають агглютиногенами і умовно позначають буквами А і В. За системою АВ0 кров ділиться на 4 групи: 0, А, В і АВ. Для зручності запам’ятовування групи відповідно нумерують римськими цифрами I, II, III і IV.

    Перша (I) група крові, вона ж група 0. Це найпоширеніша група крові. Її особливість в тому, що на поверхні еритроцитів немає антигенів А та B.

    Друга (II) група крові, вона ж група A, означає, що на поверхні еритроцитів знаходиться тільки антиген А. Це друга за  поширенням група крові.

    Третя (III) група крові – група B, яка протилежна другій групі, бо на кров’яних тільцях присутні виключно антигени B.

    Четверта (IV) група крові – найрідкісніша. За міжнародною класифікацією називається група AB. Це означає, що в крові є як антигени A, так і антигени B.

    Що таке резус-фактор

    По резус-фактору (Rh) виділяють два типа: негативний або позитивний. Ця характеристика залежить від іншого антигену, який знаходиться на поверхні еритроцитів, – D. Якщо антиген D присутній на поверхні червоних кров’яних тілець, то кров вважається резус-позитивною, а якщо відсутній, то резус-негативною.

    Група крові і резус-фактор принципово важливі при переливанні крові, бо якщо реципієнту не підійде тип донорської крові, він може померти. Саме тому аналіз на групу крові і резус-фактор обов’язкові навіть у критичній ситуації.

    Чи може змінюватися група крові і резус-фактор

    Тип крові – це «генетичний код», він залишається незмінним з народження протягом усього життя людини. На практиці медицині невідомі випадки спонтанної зміни групи крові або резус-фактора. Але теоретично є кілька варіантів, коли характеристики крові можуть помінятися. Наприклад, в дорослому віці таке може статися при пересадці донорського кісткового мозку, коли власний кістковий мозок хворого повністю помер, а у донора – інша група крові. На практиці таке не відбувається (або відбувається вкрай рідко) хоча б тому, що донора кісткового мозку завжди підбирають відповідно до характеристиками крові реципієнта.

    Також теоретично може змінитися група крові або резус-фактор у ненародженої дитини, якщо їй провести внутрішньоутробне переливання донорської крові. Те ж саме станеться, якщо дитині повністю замінять кров в перші години життя. Така процедура може знадобитися при розвитку гемолітичної хвороби новонароджених через імунологічний конфлікт у матері і дитини в результаті несумісності крові по групі крові або резус-фактору. Однак сучасна медицина використовує інші методи терапії при імунологічних конфліктах в подібних випадках, які застосовуються ще на ранніх етапах вагітності.

    Чи може змінитися група крові під час вагітності

    Якщо випадки зміни групи крові або резус-фактора лежать в теоретичній площині, звідки стільки повідомлень про це в мережі? Особливо часто на зміну характеристик крові скаржаться жінки, що проходили обстеження під час вагітності. На це питання у науки теж є чітка відповідь.

    Під час вагітності в організмі посилюється вироблення еритроцитів, за рахунок чого залишається мізерно мала кількість антигенів. Тому значно збільшується ймовірність помилкового результату. Цим пояснюється така кількість повідомлень про зміни групи крові або резус-фактора під час вагітності.

    При деяких генетичних та інфекційних захворюваннях з кров’ю також відбуваються процеси, що збільшують ймовірність помилки. Наприклад, у хворих на рак кісткового мозку, таласемію – хворобу з порушенням синтезу гемоглобіну, СНІД, вірусні гепатити, малярію, а також при отруєнні хімічними речовинами в кров виділяється фермент, який відщеплює частку антигену А, і той стає схожий на антиген В. Результати стандартного аналізу спотворюються.

    Крім того, варто врахувати, що з часом тести вдосконалюються. Тому характеристики крові, встановлені, наприклад, 20 років тому і сьогоднішні можуть відрізнятися.

    Фото: Depositphotos

    Завантажити ще