• Чому тварини їдять медуз, в яких одна вода.Вокруг Света. Украина
  Чому тварини їдять медуз, в яких одна вода
  Питання-відповідь
  Неділя, 28 листопада 2021

  Чому тварини їдять медуз, в яких одна вода

  Вчені намагалися зрозуміти, навіщо морським хижакам їсти непотрібних у плані поживності медуз. І знайшли відповідь.

  Медузи ну ніяк не підходять підводним мешканцям як корисний перекус: в них немає ні жирів, ні білків, ні вуглеводів. По суті, ці примари океанів складаються практично з однієї води і некалорійні, проте вони входять у раціон багатьох морських тварин.

  Так, вухастими медузами (Aurelia aurita) не проти поживитися деякі риби, ракоподібні, актинії (морські анемони), черепахи і навіть корали. Вчені вирішили з’ясувати, в чому тут справа, і два роки поспіль раз на два тижні виловлювали з затоки Кілер-Фьорде на півночі Німеччини вухатих медуз, а потім досліджували їх.

  «Наше дослідження показало, що медузи містять деякі жирні кислоти, дуже цінні для тих, хто ними харчується. Жирні кислоти є життєво важливими компонентами клітинних мембран і відіграють вирішальну роль у таких процесах, як зростання і розмноження», – каже морський біолог і експерт з медуз Джаміль Джавідпур з Університету Південної Данії.

  Команда дослідників з’ясувала, що вміст жирних кислот в Aurelia aurita варіювався залежно від сезону, також були виявлені коливання в кількості кислот залежно від стадії розвитку: у дорослих особин з розвиненими репродуктивними органами був відзначений найвищий їх вміст.

  Серед незамінних жирних кислот у медуз виявили докозагексаєнову кислоту, арахідонову кислоту і ейкозапентаєнову кислоту.

  «Медузи, швидше за все, не просто є зручною здобиччю для багатьох хижаків-опортуністів, не дуже розбірливих у їжі. Звичайно, хижак не отримує багато користі від поїдання однієї медузи, але якщо він з’їсть багато, це змінить ситуацію і забезпечить хижака цінними жирними кислотами», відзначають вчені. Іншими словами, низька якість такої небагатої корисними компонентами їжі компенсується її кількістю. Наприклад, вчені помітили, що лосось поїдає медуз у 20 разів швидше, ніж креветок.

  Тому, якщо хижакові не треба витрачати багато енергії на вживання в їжу медуз, ця стратегія полювання починає набувати сенсу. А сил на полювання на медуз і справді треба небагато: ці кнідарії  не можуть швидко відплисти від хижака, і їх можна поїдати цілими групами, наткнувшись на косяк прозорих медуз, що погойдуються під водою.

  З огляду на глобальні зміни клімату, які впливають і на Світовий океан, вчені вважають, що зростаючі популяції медуз можуть замінити інші об’єкти полювання в океанах.

  «Оскільки ми можемо спостерігати збільшення кількості медуз, я підозрюю, що ми також побачимо зміну в популяціях хижаків, особливо в тих районах, де достаток звичайних їхніх жертв може наражатися на небезпеку через зміну довкілля», – говорить Джавідпур.

  Аурелій називають справжніми медузами. Вони (до слова, як і корали) належать до класу сцифоїдних з типу тих, що жалять. Дорослі особини сцифоїдних медуз виглядають як перевернуті блюдця або парашути. Тварини рухаються крізь водну товщу, періодично стискаючи м’язи тіла, а їхні щупальця усіяні жалкими клітинами, що вистрілюють крихітні трубочки з зазублинами, за допомогою яких вони, як гарпуном, захоплюють жертву, що пропливає повз. Щоб притягнути улов до рота, такі медузи використовують схожі на святкові стрічки відростки – ротові лопаті. У деяких видів на цих лопатях розташовані ротові отвори.

  “Навколо світу. Україна» про 10 дивовижних фактів про медуз. Відомо близько 3 тис. видів медуз. І багато які з них дочі не вивчені, оскільки живуть на глибині до 10 тис. метрів.

  За матеріалами National Geographic

  Завантажити ще