• У Вайомінгу знайшли
  У Вайомінгу знайшли "місячні" кратери
  Наука
  Середа, 16 лютого 2022

  У Вайомінгу знайшли "місячні" кратери

  Міжнародна команда геологів проводила дослідження у штаті Вайомінг та відкрила тип ударних кратерів від метеоритів, які ніколи раніше на Землі ніхто не бачив. Ці кратери з'явилися внаслідок потужного удару за мільйони років до того, як планетою почали блукати динозаври.

  У дослідженні, опублікованому у Бюлетені геологічного співтовариства Америки, команда німецьких та американських учених описала поле вторинних ударних кратерів. Вони вважають, що кратери утворилися після того, як з великого первинного кратера після падіння метеора вилетіли шматки скельної породи. Все сталося приблизно 250 мільйонів років тому. Вторинні кратери часто зустрічаються на кам’янистих космічних тілах Сонячної системи, на яких атмосфери або зовсім немає, або вона дуже розріджена. Зокрема, їх багато на Марсі та Місяці. Однак на об’єктах із щільною атмосферою, таких як Земля та Венера, подібні кратери дуже рідкісні.

  На Землі раніше такі кратери не зустрічалися. І ось тепер вчені отримали доказ, що їх існування можливе і на нашій планеті.

  Фото: Kent Sundell, Casper College

  Вид з дрону на кратери Овечої гори, Вайомінг

  У роботі геологи описали 31 кратер, діаметр яких становив від 10 до 70 метрів. Всі вони були розташовані в так званому ударному кратерному полі Вайомінг. Ця область розміром 40 на 90 кілометрів знаходиться на південному заході штату Вайомінг неподалік міст Каспер, Дуглас і Ларамі.

  Вчені також ідентифікували додаткові 60 потенційних кратерів, які вимагають подальшого вивчення для того, щоб підтвердити їхнє походження. На Землі всього було виявлено лише 208 ударних кратерів. Їх знайшли так мало тому, що кратери “стираються” з поверхні планети внаслідок ерозії та інших геологічних процесів. Також чимала частина кратерів прихована або нанесеним шаром ґрунту, або водою, що покриває чималу частину Землі.

  Що таке вторинні ударні кратери?

  Вторинні ударні кратери відрізняються від первинних тим, що, по-перше, вони не такі глибокі. По-друге, вони не круглі і розташовані у вигляді променів, що походять від первинного кратера. Цей феномен спостерігається у місячному кратері Тихо.

  Фото: Getty Images

  “Промені” вторинних кратерів, що розходяться від кратера Тихо на Місяці.

  У проведеному дослідженні вчені нанесли на карту 31 відомий вторинний кратер та змогли припустити, де саме можу впасти метеорит. Швидше за все первинний ударний кратер знаходиться десь між округами Гошен та Ларамі у Вайомінгу та Банер, Шайєн та Кімбол у Небрасці. Точне місцеперебування первинного кратера стане метою подальших досліджень.

  Удар, який призвів до створення кратерного поля та первинного кратера, напевно, був дивовижним видовищем. Метеор розмірами від двох до трьох кілометрів у діаметрі впав на Землю, породивши вогненну кулю завширшки 120 кілометрів. З первинного кратера вилетіли уламки, які потім знову вдарилися об землю.

  Але на той час на планеті не було жодної форми життя, яка б змогла це побачити. Перші динозаври Північної Америки з’явилися лише через 40 мільйонів. Хоча хвойні дерева вже існували, і в лісах після падіння метеору почалася пожежа. Північна Америка тоді була ще частиною єдиного континенту Пангеї, від якого ще мала відокремитися. Ударні кратери були швидко поховані під шаром ґрунту на мільйони років, поки в період між 80 і 35 мільйонами років тому на заході США не почали формуватися гори.

  За матеріалами Independent

  Читайте також:

  На Марсі знайшли кратер у вигляді пня. Які таємниці він зберігає?