• Новий рентгенівський телескоп IXPE сфотографував подію ХVII століття.Вокруг Света. Украина
    Новий рентгенівський телескоп IXPE сфотографував подію ХVII століття
    Наука
    Четвер, 17 лютого 2022

    Новий рентгенівський телескоп IXPE сфотографував подію ХVII століття

    Imaging X-Ray Polarimetry Explorer (IXPE) відправив на Землю своє перше зображення, на якому видно залишки зірки, яка була вперше помічена близько 350 років тому.

    Космічна обсерваторія була запущена 9 грудня 2021 з мису Канаверал, штат Флорида, на ракеті SpaceX Falcon 9 на низьку навколоземну орбіту. Останній місяць телескоп витратив на калібрування інструментів та підготовку до спостереження залишку наднової (SNR) у сузір’ї Кассіопеї, званої Кассіопея А.

    Також відома як Cas A, масивна зірка, яка скинула свої зовнішні шари, сформувавши рентгенівську хмару, вибухнула на частини понад 14 000 років тому, але світло досягло Землі лише близько 350 років тому, оскільки зірка знаходиться на відстані 11 090 світлових років.

    IXPE, створена спільними зусиллями NASA та Італійської космічної агенції, є першою космічною обсерваторією, присвяченою вивченню поляризації рентгенівських променів, що виходять від таких об’єктів, як зірки, що вибухнули, і чорні діри.

    Поляризація – це спосіб спостереження за орієнтацією рентгенівського світла за його переміщенні у просторі. Поляризація світла містить ключі до середовища, в якому виникло світло. Інструменти IXPE також вимірюють енергію, час прибуття та становище на небі рентгенівських променів від космічних джерел.

    IXPE приєднався до рентгенівського телескопа Chandra, однієї з найбільших космічних обсерваторій NASA, запущеної в 1999, для вивчення різних аспектів рентгенівського спектру.

    На новому зображенні дані IXPE показані у вигляді пурпурової кулі, на які накладені дані із Чандри, що показані синім кольором. Насиченість пурпурного кольору відповідає інтенсивності рентгенівського випромінювання, яке спостерігається за допомогою IXPE, а синій колір відповідає високоенергетичним рентгенівським даним.

    Chandra та IXPE з різними типами детекторів фіксують різні рівні кутового дозволу або різкості, що дає астрономам та астрофізикам більш високий рівень деталізації, щоб краще досліджувати ці незвичайні явища.

    Після запуску «Чандри» у 1999 році його першим зображенням також була Кассіопея А, один із найяскравіших рентгенівських об’єктів у сузір’ї Кассіопеї. Зображення, отримане “Чандрою”, показало, що в центрі залишку наднової знаходиться компактний об’єкт – ймовірно, чорна діра або нейтронна зірка.

    “Зображення Кассіопеї А, отримане IXPE, є таким же історичним, як і зображення того ж залишку наднової, отримане за допомогою Chandra”, – сказав Мартін С. Вайскопф, головний дослідник IXPE з Центру космічних польотів імені Маршалла NASA в Хантсвіллі, штат Алабама.

    Дані, які IXPE збирає про Кассіопея А, дозволять вченим побачити, як змінюється поляризація залишку наднової.

    За матеріалами The Daily Mail

     

    Завантажити ще