• Чому кров червона?.Вокруг Света. Украина
  Чому кров червона?
  Питання-відповідь
  П'ятниця, 26 листопада 2021

  Чому кров червона?

  Кров буває червоною, блакитною, фіолетовою і навіть зеленою. Розповідаємо, чим визначається відтінок і чому вени здаються нам синіми.

  Еритроцити – червоні кров’яні тільця – містять білок, відомий як гемоглобін. Він зв’язує кисень в легенях і транспортує його в тканини. І саме цей білок визначає наш колір крові.

  Що таке гемоглобін

  Гемоглобін складається з білкових ланцюжків, кожен з яких пов’язаний з небілковими хімічними структурами, гемами. Кожен гем, у свою чергу, містить іон заліза (Fe2 +).

  У процесі зв’язування кисню, у якому бере участь гемоглобін, з’єднання іонів заліза з киснем надає еритроцитам червоний колір.

  А що, якби замість заліза у гемах містився інший метал?

  Якого ще кольору буває кров

  У деяких видів черв’яків і пиявок кров має зелений відтінок. Він зумовлений наявністю в їхній крові білка хлорокруорину. Хлорокруорин містить залізо, але його небілковий компонент відрізняється від гемів гемоглобіну.

  У холоднокровних тварин, наприклад, у ракоподібних, кальмарів та восьминогів, кров блакитна. Усе тому, що у них кров до тканин переносить гемоцианін. До складу цього білка входить не залізо, як у гемоглобіні, а мідь. Така кров без кисню залишається безбарвною, але при його поглинанні набуває блакитного відтінку.

  Те саме відбувається з кров’ю тварин, у яких за перенесення кисню до тканин відповідальний білок гемеритрін. Серед них – деякі безхребетні, сипункуліди. Їхня кров, насичена киснем, виглядає фіолетовою.

  Чому кров червона, а вени сині

  Це оптична ілюзія – вени насправді світло-рожеві. Коли ви дивитеся на будь-який об’єкт, зокрема на своє тіло, то бачите картинку, яку дає світло, відбите від тканин.

  Тепле світло, зокрема червоне, у якого довжина хвилі більша, проникає глибоко під шкіру і поглинається кров’ю. А синє, короткохвильового кольору, не проникає у шкіру і відбивається від неї.

  Чому тоді інша шкіра, де немає вен, не виглядає синьою? Справа в тому, що вени розташовані близько до поверхні шкіри. Інші кровоносні судини залягають глибше. Тепле світло відбивається від тканин задовго до того, як доходить до цих судин. Тому воно не поглинається кров’ю, а відбивається разом з синім, визначаючи відтінок нашої шкіри.

  Завантажити ще