• Таємне життя кажанів допомогло вирішити ботанічну загадку.Вокруг Света. Украина
    Таємне життя кажанів допомогло вирішити ботанічну загадку
    Тварини
    Субота, 5 лютого 2022

    Таємне життя кажанів допомогло вирішити ботанічну загадку

    Багато острівних кажанів знаходяться на межі вимирання. Однак виявилося, що вони необхідні для виживання однієї з найнезвичайніших рослин світу.

    Команда вчених з університету Південної Австралії виявила, що квіткові кажани відіграють унікальну роль в запиленні дерев виду діленія двоквіткова (Dillenia biflora), що ростуть на островах Фіджі.

    На Фіджі ці дерева називають “кулува”. Вони належать до сімейства Діленієві, розташування яких на еволюційному дереві квітучих рослин залишалося загадкою.

    До цього часу вважалося, що рослини цього сімейства не виробляють нектар і запилюються здебільшого бджолами. Проте після того, як вчені виявили сліди укусів на квіткових віночках і пилок у посліді трьох видів кажанів, вони зрозуміли, що натрапили на щось важливе.

    Виявилося, що квіти кулува ніколи не відкриваються самостійно. Їх “розкривають” квіткові кажани, які прагнуть дістатися солодкого нектару всередині квітки.

    Кажан приземляється на пучок листя, прибирає віночок і злизує нектар. При цьому ніс і мордочка звірка перемащується пилком. Після чого кажан доставляє пилок до інших квітів того ж виду дерев. Вони запилюються і вирощують плоди з насінням.

    У квіток кулува є лише один шанс на запилення. Кожна квітка дозріває і готова прийняти пилок тільки протягом однієї ночі. Але оскільки пелюстки квітів кулува постійно закриті, якщо віночок не видалити, то квітка зав’яне, не залишивши після себе плода.

    Фото: University of South Australia

    Квітка діленії двоквіткової (кулува) з віночком, зірваним вручну

    Цей процес вчені спостерігали вперше. Нова система запилення отримала назву хіроптеропістеоз (залежна від кажанів).

    Відкриття має велике значення, оскільки філогенетично сімейство Діленієвих залишається однією з останніх таємниць в еволюції квіткових рослин. І нове відкриття може допомогти у вирішенні цієї загадки.

    Також це відкриття може сприяти збереженню декількох видів дерев і кажанів у різних країнах.

    Квіткові кажани на Фіджі перебувають під загрозою вимирання. Якщо врахувати, що їхня дієта на 70% складається з кулуви, стає очевидним, що це дерево служить для них основним джерелом їжі.

    І так само кулува повністю залежить від кажанів у своєму циклі розмноження.

    Фото: Australian Museum

    Квітковий кажан ласує нектаром

    Якщо взяти до уваги природоохоронний статус кілька видів диленії у різних країнах, то їх потенційний зв’язок з кажанами вимагає пильної уваги. Оскільки дуже багато видів кажанів також знаходяться під загрозою.

    Вчені підкреслюють, що необхідно розуміти взаємну залежність, що існує між різними видами: без квіткових кажанів деякі види діленнії не зможуть вижити, а без цих дерев частина видів кажанів теж зникне з лиця Землі.

    За матеріалами University of South Australia

     

    Завантажити ще