Нещодавнє дослідження показало, що за останні двадцять два роки популяція північних плямистих сов у Національному парку Маунт-Рейнір різко скоротилася. Результати наукової роботи опубліковані в журналі The Condor: Ornithological Applications.
Починаючи з 1997 року, біолог Анна Манган разом з колегами спостерігала за популяцією північних плямистих сов, що мешкають у цьому регіоні. Нинішня картина виявилася досить драматичною: незважаючи на стабільно комфортне середовище проживання, плямисті сови тепер займають на 50 відсотків територій парку менше, ніж в перші роки досліджень. Та й чисельність їх значно скоротилася. У районі дослідження виявлено лише 18 дорослих плямистих сов, тоді як у 1998 році їх було 30.
Справа в тому, що плямисті сови категорично відмовляються ділити територію проживання зі строкатими совами – конкуруючим видом, представники якого нагрянули в цей регіон зі сходу. Справа в тому, що ймовірність розмноження плямистих сов у разі такого сусідства зменшується.
Невибагливість як ключ до виживання
Строкаті сови для плямистих є переважним видом. Вони менш вибагливі: вживають їжу більш широкого асортименту і приживаються в різних місцях, зокрема в старому лісі , що неприйнятно для плямистих сов. Така невибагливість строкатих сов дозволила їм успішно розширити ареал проживання на Тихоокеанському північному заході США.
І тепер строкаті сови вирішили потіснити плямистих у Національному парку Маунт-Рейнір, відвойовуючи їжу і територію.
Анна Манган непокоїться з приводу того, що зменшення популяції торкнулося навіть гори Реньє, де середовище проживання плямистих сов було особливо захищене понад 100 років (ліси на горі не були порушені ні вирубками, ні пожежами). А тепер строкаті сови виявлені повсюдно, а, отже, майбутнє плямистих незрозуміле.
Якщо нинішні тенденції збережуться, вчені передбачають, що в найближчі шістдесят-вісімдесят років сови в цьому регіоні можуть зовсім зникнути.
А поки орнітологи продовжують моніторити захоплення строкатими совами нових ніш проживання, щоб краще зрозуміти, як це явище вплине на подальше життя плямистих сов. Анна Манган не виключає, що, можливо, доведеться навіть вжити деякі непопулярні заходи, щоб захистити північних плямистих сов від вимирання.
За матеріалами Deccan Chronicle