• Світлячки сяють, щоб їх не з'їли.Вокруг Света. Украина
  Світлячки сяють, щоб їх не з'їли
  Тварини
  Субота, 27 листопада 2021

  Світлячки сяють, щоб їх не з'їли

  А не тільки, щоб залучити партнерів, стверджують ентомологи.

  Багато комах виробляють гіркі або навіть токсичні речовини, які роблять їх не надто бажаною здобиччю хижаків. Однак для того, щоб захист спрацював, хижак має чітко розуміти, що саме ця жертва потенційно огидна на смак або небезпечна. Тому такі види можуть мати яскраве попереджувальне забарвлення або сигналізувати про небезпеку – наприклад, звуками, як це роблять деякі метелики.

  Таким же чином захищені і нічні жуки-світляки, однак ніщо у їхньому вигляді і забарвленні не попереджає про це нападника. Ентомологи давно підозрювали, що таке завдання у них виконують органи світіння – лантерна. Однак лише тепер Джесс Барбер і його колеги продемонстрували, що вогники світляків можуть служити не лише для приваблювання партнерів, а й для захисту.

  Вчені провели експеримент, прикривши ті органи комах, що світяться. Для початку трьом комахоїдним кажанам, які утримувалися в неволі і раніше світляків не бачили, показали світляків у «звичайному» вигляді. Уже після декількох спроб вони припинили атакувати неприємних жуків.

  Однак потім у клітку впустили світляків, органи світіння яких були закриті крихітними паперовими пасками і краплями чорної фарби. Такі комахи дійсно погано розпізнавалися кажанами, і їм знадобилося набагато більше часу, щоб зрозуміти, що здобич надто огидна на смак і її краще не чіпати.

  За матеріалами Science Advances

  Завантажити ще