• В Інтернеті з'явиться глобальна бібліотека підводних звуків.Вокруг Света. Украина
    В Інтернеті з'явиться глобальна бібліотека підводних звуків
    Тварини
    Вівторок, 22 лютого 2022

    В Інтернеті з'явиться глобальна бібліотека підводних звуків

    У морях, річках, озерах і океанах вміють «розмовляти» не тільки ссавці, такі як кити та дельфіни, але щонайменше 100 видів безхребетних та 1000 видів риб.

    Крім спілкування між собою, багато водних видів видають «пасивні звуки» під час їжі, плавання і повзання — часто менш складні або виразні з акустичної точки зору, ніж активні звуки, але теж важливі для звукового ландшафту екосистеми. В даний час по всьому світу налічуються мільйони годин запису, які потенційно можуть бути оцінені на наявність множини як відомих, так і на сьогоднішній день непізнаних біологічних звуків.

    Команда у складі 17 експертів з дев’яти країн поставила собі за мету зібрати на єдиній платформі величезні колекції контрольних звуків водного життя та розширити їх за допомогою нових технологій – від найскладніших океанських гідрофонів та систем навчання штучного інтелекту до додатків для телефонів та підводних GoPro, що використовуються цивільними вченими.

    Глобальна бібліотека підводних біологічних звуків GLUBS стане основою для нового неінвазивного і доступного способу, за допомогою якого вчені зможуть слухати життя в морських, солонуватих і прісних водах, стежити за його різноманітністю, розподілом і чисельністю, а також виявляти нові види.

    Використання акустичних властивостей підводних звукових ландшафтів також може характеризувати тип та стан екосистеми. «Оскільки біорізноманітність у всьому світі скорочується, а люди безжально змінюють підводні звукові ландшафти, необхідно документувати, кількісно визначати та розуміти джерела звуків підводних тварин, перш ніж вони потенційно зникнуть», — заявив провідний автор роботи Майлз Парсонс з Австралійського інституту морських наук.

    Запропонована командою веб-платформа з відкритим доступом забезпечить:

    • Довідкову бібліотеку відомих та невідомих біологічних джерел звуку (шляхом інтеграції та розширення існуючих бібліотек по всьому світу);
    • Портал сховища даних для анотованих та неанотованих аудіозаписів окремих джерел та звукових ландшафтів;
    • Навчальну платформу для алгоритмів штучного інтелекту для виявлення та класифікації сигналів;
    • Інтерфейс розробки карт поширення видів з урахуванням звуку;
    • Цивільний науково-обґрунтований додаток, щоб люди, які люблять океан, могли брати участь у цьому проекті.

    Поточне використання включає:

    • Моніторинг, характеристику та окреслення підводних звукових ландшафтів;
    • Вивчення водних угруповань;
    • Документування моделей розподілу та міграції риб, китів та інших морських ссавців;
    • Характеристику реакції морської флори та фауни на зміни, наприклад температури, солоності чи припливів, або зміни у поведінці та розподілі у відповідь на зміну клімату, цвітіння водоростей, урагани та інші екстремальні погодні явища;
    • Розуміння того, як видобуток змінює швидкість відтворення звуку або поведінку в присутності хижаків;
    • Спостереження за тим, як шумове забруднення океану, спричинене діяльністю людини, наприклад, судноплавство, розвідка ресурсів, будівництво, літаки або вітряні турбіни, впливає на спілкування з водними мешканцями та іншу поведінку.

    За матеріалами Phys.org

    Фото: Depositphotos

     

    Завантажити ще