• Антропологи відновили зовнішній вигляд скіфського царя і його дружини.Вокруг Света. Украина
  Антропологи відновили зовнішній вигляд скіфського царя і його дружини
  Наука
  Середа, 17 листопада 2021

  Антропологи відновили зовнішній вигляд скіфського царя і його дружини

  За багатство поховання віком близько 2700 років, виявленого в республіці Тува, археологи назвали небіжчика «сибірським Тутанхамоном».

  Останки вождя і його дружини були виявлені у величезному кургані Аржан-2 під час багаторічних розкопок міжнародної команди археологів 1998-2004 років.

  Фото: Шон Гоулд

  Курган не розграбований, що є величезною рідкістю. Причина того, що стародавні грабіжники не знайшли гробницю, в тому, що могила містилася не в центрі кургану, а була значно зміщена до його краю; могильна яма викопана до скельного грунту і навіть поглиблена в нього. У ній і був  дерев’яний склеп з підлогою з дощок, що чудово зберігся.

  Фото: Константин Чугунов

  Кістки похованих, зокрема вождя і його супутниці, були в поганому стані, частини черепів розсипалися на порох. Дослідження кісток допомогли визначити вік чоловіка – в діапазоні від 40 до 45 років, а жінки – від 30 до 35. Поховані вони були в один і той же час; це, ймовірно, означає, що жінка була принесена в жертву, щоб приєднатися до чоловіка в потойбічному світі. Крім того, в загробний світ стародавнього вождя супроводжували 14 коней у золотій збруї.

  Фото: Сіссі Бримберг

  Археологи виявили в кургані багато прикрас із золота, заліза і бронзи. Древній правитель був похований з важкою гривнею на шиї – символом верховної влади, зробленою з чистого золота і прикрашеною зображеннями тварин. Його верхній одяг був розшитий маленькими золотими фігурками пантер.

  Фото: Сіссі Бримберг

  Жінка була скромніше прикрашена, на ній були: бірюзові намиста, золоті бляхи і шпильки, сережки з зерню, браслет у вигляді золотого ланцюжка. На поясі померлої були піхви з залізним кинджалом, прикрашеним золотом. Поруч – сумка з косметикою і золота мініатюрна модель котла.

  Загалом у гробниці знайшли близько 9300 декоративних золотих виробів, не рахуючи величезної кількості золотих намистин. У цілому там було понад 20 кілограмів золота.

  Фото: Віра Сальницька

  Також у кургані було знайдено ще 33 поховання, зокрема 5 дитячих могил. Науковці встановили, що люди, поховані навколо могили вождя, були з досить однорідної з точки зору антропології групи, в якій поєднувалися риси кавказької і монголоїдної рас. Припускають, що всі вони були родичами царської сім’ї.

  У 2019 р. міжнародна команда антропологів вирішила відновити образи “сибірського Тутанхамона” і його дружини. 3D-моделі черепів створили, використовуючи лазерне сканування і фотограметрію. У результаті вдалося отримати реалістичні зображення чоловіка і жінки із скіфського поховання.

  Фото: siberiantimes

  Фото: siberiantimes

  Як повідомляв «Навколо Світу. Україна », вчені відновили вигляд дівчини, що жила 9 тисяч років тому. У розпорядженні дослідників був череп, знайдений у печері центральної Греції.

  За матеріалами«Фокус»

  Завантажити ще