• Про що ми розмовляємо уві сні?.Вокруг Света. Украина
    Про що ми розмовляємо уві сні?
    Наука
    Неділя, 12 грудня 2021

    Про що ми розмовляємо уві сні?

    Фактом, що деякі люди розмовляють уві сні, нікого не здивуєш. Але нещодавнє дослідження показало, що найчастіше ми вимовляємо слово «ні» і лаємося.

    Які секрети приховує наша підсвідомість? Цим питанням всерйоз зайнялися французькі дослідники, які з’ясували, що уві сні люди, як правило, вимовляють лайливі слова. Наприклад, лайку putain ( «повія») під час сну французи використовують в 800 разів частіше, ніж наяву.

    Також вчені з’ясували, що чоловіки розмовляють уві сні частіше, ніж жінки, і використовують більше нецензурщини.

    Балаканина уві сні, або сомнілоквія, – це один із проявів (разом з лунатизм і нічними кошмарами) парасомніі, поведінкового феномена, пов’язаного зі сном.

    «З досвіду знаю, що [це] може бути пов’язано з надмірною стимуляцією нервової системи через використання гаджетів перед сном або занадто великої дози кофеїну, – говорить д-р Неріна Рамлахан , сомнолог і автор книжки “Швидко засинай, легко прокидайся”. – Хоча така поведінка може бути характерною і для людей, занадто вимогливих по відношенню до себе. Будучи перфекціоністами, вони не дозволяють собі сказати те, що дійсно хочуть. Зате уві сні їх уже ніхто не контролює».

    Ідея про те, що ви можете дізнатися про якісь страшні таємниці людини, коли вона спить, викликає захват. Є навіть спеціальний мобільний застосунок (Sleep Talk Recorder), який записує вашу нічну балаканину. Але чи завжди це весело? А раптом ви зізнаєтеся в убивстві чи наявності коханця?

    Професор Джим Хорн, колишній директор дослідницького центру з вивчення сну в Університеті Лафборо (Велика Британія) і автор книжки «Безсоння», вважає, що не варто сприймати за чисту монету сказане уві сні.

    «Як правило, ми балакаємо під час легкого (неглибокого) сну, – Стверджує Хорн. – Ми переходимо від легкого до глибокого сну, і приблизно через 70-90 хвилин нам починає щось снитися, і так повторюється кожні 90 хвилин. Розмовляння  уві сні пов’язане не зі сновидіннями, а з легким сном, під час якого наш розум здатен міркувати. Насправді це просто маячня затуманеного розуму».

    Зазвичай ми балакаємо уві сні, будучи дітьми, і з часом втрачаємо цю «звичку». Хоча у недовірливих дорослих вона залишається.

    «Причиною, як правило, є стрес, – каже Хорн. – [Сплячі] зазвичай обговорюють уві сні те, що їх турбує. Я думаю, не варто приділяти цьому явищу занадто багато уваги і не треба сприймати сказане уві сні всерйоз».

    За матеріалами The Guardian.

    Завантажити ще