• Сахара існує вже 4,6 млн років: дослідження.Вокруг Света. Украина
  Сахара існує вже 4,6 млн років: дослідження
  Наука
  Середа, 24 листопада 2021

  Сахара існує вже 4,6 млн років: дослідження

  Геологи зробили свої висновки, проаналізувавши стародавній пил, який потрапив з Сахари на Канарські острови, розташовані біля узбережжя північно-західної Африки.

  Вік Сахари – найбільшої спекотної пустелі на планеті – був предметом наукових суперечок протягом десятиліть. Останні дослідження показали, що Сахара з’явилася близько 2,6 мільйона років тому, на початку епохи плейстоцену.

  Деякі вчені припускають, що пустеля могла сформуватися ще раніше – близько семи мільйонів років тому. Крім того, існує версія, що ще 5 тис. років тому Сахару вкривали болота і озера.

  Тепер команда дослідників з американської науково-дослідної організації Геологічна служба США на чолі з геологом Деніелом Мухсеном з’ясувала, що вік Сахари становить щонайменше 4,6 мільйона років.

  Стародавній пил Сахари

  Геологи зробили свої висновки, проаналізувавши стародавній пил, що потрапив з Сахари на Канарські острови (Іспанія), розташовані поблизу узбережжя північно-західної Африки. Канарські острови щороку потерпають від погодного явища, відомого на місцевому рівні як «Калима». Це гарячий вітер, що несе величезну кількість пилу з Сахари в бік Атлантичного океану.

  На двох островах – Фуертевентура і Гран-Канарія – вчені намагалися знайти і датувати стародавній пил Сахари у палеогрунті. Команда виявила палеогрунт з дрібнозернистими відкладеннями, які містили значну кількість мінералів кварцу і слюди.

  Ці мінерали вкриті африканським пилом, рідкісним для вулканічних порід, що домінують на Канарських островах. Це дозволяє припустити, що дрібнозернисті відкладення, знайдені в палеогрунті островів, потрапили сюди із Сахари .

  За допомогою шарів вулканічної породи, розташованих між шарами палегрунту, дослідники змогли приблизно визначити час, коли стародавній пил потрапив на острови. Шари вулканічних порід містять мінерали , які діють як геологічні годинник. Вони дозволяють геологам визначати, коли лава охолола і затверділа, утворивши ці мінерали.

  Вчені дійшли висновку, що африканський пил у значних обсягах накопичувався на Канарських островах протягом декількох періодів: 2,8-4,8 мільйона років тому; 2,9-3,0 мільйона років тому; 1,46-2,3 мільйона років тому; і близько 400 тис. років тому. Ці результати узгоджуються з даними, отриманими з глибоководних відкладень. Вони вказують на те, що кількість пилу, який вітер несе з Африки до Атлантики, збільшилася 4,6 мільйона років тому.

  За матеріалами Newsweek

  Завантажити ще