• Дивна Сахара: цікаві факти про найбільшу пустелю в світі.Вокруг Света. Украина
  Дивна Сахара: цікаві факти про найбільшу пустелю в світі
  Місця
  Субота, 27 листопада 2021

  Дивна Сахара: цікаві факти про найбільшу пустелю в світі

  За розмірами найбільша у світі пустеля Сахара перевищує Бразилію і поступово досягає площі США.

  Сахара – найбільша пустеля не лише в Африці , а й в усьому світі. Її назва походить від арабської і буквально так і перекладається – “пустеля”. Якщо про неї подумати,  багато хто уявляє нескінченний розпечений пісок, але насправді Сахара набагато різноманітніша. Розповідаємо, чому вона утворилася, як змінювалася протягом своєї історії і хто її тепер населяє.

  Чому утворилася

  У січні 2019 року вчені з Массачусетського технологічного інституту опублікували дослідження, результати якого свідчать про те, що пустеля Сахара і Північна Африка в цілому змінюють вологий клімат на сухий кожні 20 тисяч років. Такого висновку вчені дійшли, проаналізувавши пил, що осідає біля узбережжя Західної Африки останні 240 тисяч років.

  За словами дослідників, такий кліматичний маятник зумовлений зміною осі Землі під час її обертання навколо Сонця. Зміна осі впливає на розподіл сонячного світла між сезонами – кожні 20 тисяч років Земля переходить від більшої кількості сонячного світла влітку до меншого.

  У Північній Африці, якщо кількість сонячного світла велика, збільшується мусонна активність, і клімат пустелі стає більш вологим. І навпаки: коли світла надходить менше, активність мусонів слабшає, і це призводить до того, що пустеля Сахара стає посушливою ​​і суворою – як зараз.

  Запитання-відповідь

  • Де міститься?
   Пустеля Сахара розташована на півночі Африки, на територіях більш як десяти держав (частково): Алжиру, Єгипту , Лівії, Мавританії, Малі, Марокко , Нігеру, Судану, Тунісу і Чаду.
  • Площа?
   8 600 000 км
  • Середня температура?
   У розпал літа середня денна температура повітря в центрі пустелі становить 35 ° С (при максимумі в 56 ° С), нічна – 10-15 ° С. Узимку температура не опускається нижче 10 ° С вдень. Вночі може падати нижче 0 ° С.
  • Флора і фауна
   Рослини: папороть, фікус, кипарис, ксерофіти, злакові, зизифус, кактуси, дереза, ковила, фінікова пальма.
   Тварини: тушканчики, хом’яки, піщанки, антилопи, гривасті барани, шакали, фенек, мангусти, барханні коти, верблюди, варани, рогаті гадюки.

  Цікаві факти

  За останні сто років площа пустелі зросла на 16% – частково через глобальне потепління, частково через зміну природного кліматичного циклу.

  Вік Сахари становить щонайменше 4,6 мільйона років .

  Між 50 і 100 мільйонами років територію, де зараз пустеля, вкривало велике неглибоке море, в якому жили морські гіганти.

  Риба була основою раціону людей, що населяли пустелю Сахару 10 тисяч років тому. Адже ще  на початку сучасної геологічної епохи – голоцену – пустеля Сахара була вологою саванною з безліччю озер і різноманітною фауною.

  У січні 2018 року м. Айн-Сефра в Алжирі , яке називають «воротами пустелі», оскільки воно міститься між Атласькими горами і Сахарою, засипало снігом.

  7 тисяч років тому через Сахару на 390 тис. квадратних кілометрів простягалося озеро Мега-Чад </ strong>. Воно було б найбільшим озером на Землі, якби збереглося до наших днів. Усе, що від нього залишилося, – це сучасне озеро Чад розміром усього 355 квадратних кілометрів.

  Фото

  пустыня Сахара

  Фото: Shutterstock

  Сахара фото

  Фото: Shutterstock

  Сахара животные

  Фото: Shutterstock

  Пустеля Сахара на мапі

  Завантажити ще