Пролітаючи на висоті 400 кілометрів над Землею, астронавти побачили з борту Міжнародної космічної станції (МКС) оазу у формі серця. Вона розкинулася посеред пустелі.
Оаза Ель-Файюм, або Файюмська оаза, розташувалася на південному заході від Каїру. Люди населяли її ще 8000 років тому, впроваджуючи в життя найамбітніші інженерні досягнення.
У давнину Файюмську оазу, площа якої в рази перевищувала нинішню, називали садами Єгипту.
Сьогодні вона являє собою великий водно-болотний басейн, що охоплює 1270 квадратних кілометрів. На 1000 км² населння займається сільськогосподарською діяльністю. Тут вирощують зернові, бавовну, оливки, виноград, інжир та роблять рожеве масло. А ще розводять овець.
Оазу з Нілом зв’язує долина Ель-Лахун, що нею пролягає зрошувальний канал Юсуф. Він розпадається на 12 рукавів та з’єднується зі слабосоленим Мерідовим озером.
При фараоні Аменемхете III, який керував Єгиптом в XIX столітті до н. е., в цьому озері розміщувалася найдавніша гідротехнічна система. Завдяки їй тут, серед пустелі, розв’язали проблему дефіциту води. Це був один із найперших масштабних національних гідрологічних проектів у світі, вважають дослідники Університетського коледжу Лондона (UCL).
Оаза Ель-Файюм відома також археологічними знахідками. Зокрема муміями, обличчя яких приховані не за похоронними масками, а за знаменитими «фаюмскими портретами». Крім того, тут постійно виявляють рештки викопних тварин.
Завдяки інженерним спорудам давнини це місце досі залишається родючою оазою. Її населені пункти, ферми та фруктові сади астронавти можуть роздивлятися з космосу.
За матеріалами Live Science