• У дитячому похованні віком 5000 років знайдено загадковий крейдяний барабан.Вокруг Света. Украина
  У дитячому похованні віком 5000 років знайдено загадковий крейдяний барабан
  Наука
  П'ятниця, 11 лютого 2022

  У дитячому похованні віком 5000 років знайдено загадковий крейдяний барабан

  Скульптуру з крейдяного каменю, над призначенням якої ламали голови англійські дослідники, незабаром покажуть на виставці у Британському музеї (Лондон).

  Барабан знайшли кілька років тому під час розкопок біля селища Бертон-Агнес у Східному Йоркширі. Але познайомити з артефактом громадськість археологи вирішили лише тепер.

  Крейдяний барабан із геометричним орнаментом знаходився в могилі трьох дітей. Радіовуглецевий аналіз дитячих кісток визначив дату поховання: між 3005 та 2890 роками до нашої ери.

  Дослідників вразило, наскільки схожий артефакт із Бертон-Агнеса на три так званих фолктонських барабани. Їх розкопали в Північному Йоркширі ще 1889 року за 24 кілометри від нинішньої знахідки. Відтоді ці циліндричні скульптури зберігалися у Британському музеї.

  Раніше вважалося, що їх зробили у 2500-2000 роках до нашої ери. Проте виявлення артефакту в Бертон-Агнесі й нові технології датування змусили вчених переглянути вік фолктонських барабанів. Імовірно, вони старші приблизно на 500 років, ніж вважали археологи.

  Для чого потрібні крейдяні барабани

  Дослідники роками сперечалися щодо призначення трьох фолктонських циліндрів. Свого часу вважалося, що вони виконують декоративну функцію. А потім вчені озвучили версію, згідно з якою барабани були вимірювальними засобами. Їх використовували, наприклад, у будівництві. Намотуючи на циліндри мотузку, можна було відміряти відрізок потрібної довжини.

  Барабан з Бертон-Агнеса дав змогу дослідникам по-новому подивитися на функції цих доісторичних предметів. Археологи вважають, що знайдений у могилі циліндр виконував роль оберега для дітей, що там покояться. Три отвори в барабані вказують на наявність трьох тіл у похованні.

  Поряд з артефактом учені також знайшли крейдяну кульку та відшліфовану кістяну шпильку. Що за функцію вони виконували, дослідники ще мають дізнатися.

  Фото: British Museum

  Щодо орнаментів, то, на думку археологів, у них закладено або символічне, або релігійне значення. За словами куратора Британського музею Ніла Вілкіна, артефакт зберіг складні мотиви, які відображають британський та ірландський художній стиль, що процвітав під час будівництва Стоунхенджа.

  Експерти назвали крейдяний барабан Бертон-Агнеса одним із найважливіших творів доісторичного мистецтва, виявлених у Британії протягом останнього століття.

  За матеріалами ВВС та The Guardian

   

  Завантажити ще