День Дніпра був заснований з метою привернути увагу до екологічних проблем річки. Крім України його також відзначають у Білорусі та Росії.
Топ-10 фактів про Дніпро:
- Дніпро – четверта за довжиною річка Європи (після Волги, Дунаю і Уралу). Її довжина становить 2201 км (до споруди водосховищ – 2285 км). Найдовше русло – 1121 км – річка має в межах України.
- За часів Київської Русі Дніпро мав назву Славутич, а стародавні греки називали його Борисфеном. Гідронім «Дніпро» має скіфське походження: скіфський корінь «Дану» означає «річка».
- У 988 році на Дніпрі князь Володимир охрестив Русь. У його воді були хрещені і жителі столиці, і сам князь.
- Ширина долини Дніпра досягає 18 км, ширина самої річки – 200-1200 м.
- Якщо протягом 20 днів температура повітря тримається нижче 0 ° С, Дніпро замерзає.
- У Києві та Дніпрі є станції метро «Дніпро». Також на честь головної річки України названі футбольні клуби Дніпра, Могильова і Смоленська.
- Раніше навесні Дніпро так розливався, що жителі Києва переміщалися по вулицях на човнах. А будинки на Трухановому острові навість будували на палях.
8. Перший понтонний міст через Дніпро був зведений у XII столітті. Такі мости пізніше зводилися регулярно і розбиралися на зиму. А капітальний міст в межах Києва (Миколаївський) з’явився лише в 1853-му (повністю зруйнований в 1920 році).
9. Напрямок течії Дніпра неоднаковий на різних ділянках. Від витоків до Орші річка тече на південний захід, далі до Києва – на південь, від Києва до Дніпра – на південний схід, до Запоріжжя – знову на південь, а потім до свого лиману Дніпро тече у південно-західному напрямку.
10. У Дніпрі водиться понад 70 видів риб. Пониззя річки багатше на рибу – там водиться 60-65 видів, тоді як біля Києва – всього 40. Найпоширеніші – коропові, прохідні і напівпрохідні риби (оселедець, осетрові, тарань). Також в Дніпрі водиться два види раків: узкопалий і товстопалий.
За матеріалами «Вікіпедії» и KGB.ua.