• Празький Карлів міст: історія, цікаві факти і легенди, як дістатися.Вокруг Света. Украина
  Празький Карлів міст: історія, цікаві факти і легенди, як дістатися
  Місця
  П'ятниця, 10 грудня 2021

  Празький Карлів міст: історія, цікаві факти і легенди, як дістатися

  Карлів міст - символ столиці Чехії, найпопулярніша туристична пам'ятка міста і один з найгарніших мостів Європи.

  Карлів міст є найвпізнаванішою частиною історичного центру Праги , його включено до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. У цій середньовічній пам’ятці прекрасне все: і конструкція, і статуї, і історія, і, головне, безліч легенд навколо нього.

  Історія Карлова моста

  Перші поселення по обидва береги річки Влтави з’явилися ще у VIII столітті. Спочатку місцеві жителі долали водну широчінь через перехід, зроблений зі зв’язаних колод.

  У Х столітті нестійку конструкцію замінив дерев’яний міст, який, утім, також страждав від кожного паводка. Тому в 1172 році король Чехії Владислав II побудував через Влтаву кам’яний міст, названий Юдитіним на честь дружини монарха Ютти (Юдит). Це була дуже дорога і амбітна затія, адже тоді в Центральній Європі було всього два кам’яні мости – через Дунай у Регенсбурзі і через Ельбу в Дрездені.

  Міст прославив Прагу і зробив її одним з центрів європейської торгівлі. Він простояв до 1342 року, поки не був знищений повінню. Через 15 років, в 1357 році, імператор Священної Римської імперії і король Чехії Карл IV велів розпочати будівництво другого кам’яного моста.

  Нова конструкція містилася за кілька десятків метрів на південь (вище за течією) від Юдитіного моста. Також новий міст був зроблений вищим і ширшим за старий. Будівництво тривало до 1402 року. Кілька століть міст носив назву Празький, а в народі просто Кам’яний. У 1870 році на честь засновника він був офіційно перейменований у Карлів міст. Ідею подав празький видавець, письменник і гравер Йозеф Рудль, який назвав так споруду в одній зі своїх монографій.

  Міст явно пережив не менше 10 великих повеней, кожна з яких призводила до серйозних руйнувань. Найважчі наслідки були після повені 1890 року, коли під тиском води обрушилися дві арки моста. Дві статуї опинилися на дні, і підняти їх змогли лише через два роки. У результаті декількох капітальних ремонтів була замінена низка оригінальних частин конструкції. У 2019 р. було розпочато черговий ремонт, розрахований на 20 років. Роботи проводяться без обмеження доступу для туристів.

  Цікаві факти про Карлів міст

  • Довжина моста 520 м, ширина – 9,5 м. Міст спирається на 16 арок, облицьованих піщаником.
  • На перилах мосту розміщено 30 скульптур. Усі вони зображують святих – за винятком статуї міфічного лицаря Брунцвік. Вважається, що скульптура цього персонажа з’явилася на мосту першою близько 1500 року. Однак до наших днів від оригінального пам’ятника залишився тільки постамент з нижньою частиною героя, що зберігається в Національному музеї. На мосту зараз стоїть копія кінця ХIХ століття. Найстарішою скульптурою, що збереглася в первісному вигляді, є святий Ян Непомуцький 1683 року, останньою тут була створена скульптурна група святих Кирила і Мефодія у 1928 році. У ХХ столітті низку найбільш постраждалих від часу скульптур замінили копіями, а оригінали відправлені до музеїв. Більшість статуй виготовлені з пісковика, святий Филип Беніцці з мармуру, а святе Розп’яття і Ян Непомуцький відлиті з бронзи.
  • За легендою, дату закладення першого каменя Карл IV вираховував за допомогою астрономів. Міст почали будувати 9 липня 1357 року о 5:31 ранку. Якщо записати числа в такий спосіб: 1 3 5 7 (рік) 9 (день) 7 (місяць) 5 (година) 3 1 (хвилини), то виходить симетричний висхідний і спадний ряд непарних чисел (паліндром). Така дата гарантувала мосту багатовікову стійкість.
  • З 1883 року по мосту їздив кінний трамвай, який у 1905 році замінили електричні трамваї. Але вагони створювали занадто велику вібрацію, тому в 1908 році їх замінили автобуси. За рік важкий транспорт завдав істотної шкоди конструкції, і рух перекрили до 1932 року. Громадський транспорт ходив по мосту до Другої світової війни, після війни залишили тільки автомобільний рух. Повністю пішохідним Карлів міст став у 1965 році.
  • Частиною архітектурного комплексу Карлова моста є монументальні неоготичні сходи, що ведуть на влтавский острів Кампу. Сходи були побудовані у 1844 році.
  • На обох берегах річки біля мосту стоять вежі: Малостранська мостова вежа (1464) і вежа Юдитіна моста (1 158) із західної сторони і Староміська мостова вежа (1357) зі східної. Малостранська і Староміська вежі відкриті для туристів.
  • За переказами, на Карловому мосту сталася страта шанованого в Чехії святого Яна Непомуцького – він був скинутий у воду в мішку за відмову видати таємницю сповіді королеви. У тому місці, де тіло святого занурилося у Влтаву, над водою нібито бачили світіння у вигляді 5 зірок. Відтоді Ян Непомуцький зображується з п’ятьма зірками над головою.
  • Згідно з легендою, для зміцнення конструкції в розчин під час будівництва додавали яйця. На початку 2010 року вчені з Інституту хімічної технології досліджували оригінальний розчин і розчарували любителів міфів: яйця під час будівництва не використовувалися.
  • Тривалий час на мосту йшла активна торгівля м’ясом, рибою і пиріжками. Останні торгові точки були закриті в 1828 році.
  • Художники, фотографи і вуличні музиканти отримали право працювати на мосту в 1990 році. Їх відбирає Асоціація художників Карлова моста.

  Як дістатися до Карлова моста

  Міст з’єднує два історичні райони Праги – Старе Місто на правому березі Влтави і Малу Страну на лівому (Staré Město – Malá Strana). Дістатися до пам’ятки можна:

  • на метро (станція. Staroměstská, лінія А; з протилежного боку – Malostranská, лінія A)
  • на автобусі (зупинка Staroměstská – зупинка Malostranské náměstí)
  • на трамваї (зупинка Karlovy lázně – зупинка Malostranské náměstí).

  Фото

  пражский мост

  пражский мост

  пражский мост

  пражский мост

  На карте

  Експрес-відповідь

  У якому місті міститься Карлів міст?

  Прага

  У якій країні міститься Карлів міст?

  Чехія

  Коли був збудований Карлів міст?

  У 1402 році

  Як сказати англійською Карлів міст?

  The Charles Bridge

  На якій річці стоїть Карлів міст?

  Влтава

  Де загадувати бажання?

  Бажання заведено загадувати у трьох місцях. Перше – це статуя Яна Непомуцького, де треба потерти два бронзові барельєфи. Друге – решітка, що подзначає місце загибелі цього святого. Тут треба одночасно руками доторкнутися до хреста на парапеті і бронзового барельєфа Непомуцького, а ногою наступити на бронзовий цвях у бруківці. Третє бажання загадують біля воріт при вході на Карлів міст, під зображенням золотого зимородка.

  Завантажити ще