• Людина розумна прийшла до Європи на 10 тис. років раніше, ніж вважали археологи.Вокруг Света. Украина
    Людина розумна прийшла до Європи на 10 тис. років раніше, ніж вважали археологи
    Наука
    Четвер, 10 лютого 2022

    Людина розумна прийшла до Європи на 10 тис. років раніше, ніж вважали археологи

    Міжнародна команда дослідників дійшла такого висновку внаслідок розкопок, проведених у гроті Мандрен, що в долині річки Рона на півдні Франції.

    Археологи виявили у гроті, окрім рештків неандертальців, зуб дитини Homo sapiens віком 54 тисячі років.

    Раніше вчені стверджували, що сучасні люди прийшли до Європи з Африки 43-45 тисяч років тому. Про це свідчили рештки представників Homo sapiens, знайдені свого часу в Італії та Болгарії.

    Виявлення дитячого зуба в гроті Мандрен між шарами з рештками неандертальців – доказ того, що обидва види мешкали в цьому регіоні одночасно.

    За словами професора Кріса Стрінгера з Музею природознавства в Лондоні, люди та неандертальці змішувалися між собою та заводили дітей. Внаслідок чого ДНК сучасних людей містить гени неандертальців.

    Сотні кам’яних знарядь, знайдених тут, дозволяють припустити, що печера активно використовувалася обома групами, а не просто була місцем короткочасної стоянки.

    Фото: Ludovic Slimak

    Раніше дослідники вважали, що поява Homo sapiens у Європі призвела до досить швидкої загибелі неандертальців. Проте нові дані свідчать про те, що процеси появи сучасних людей у ​​Європі та зникнення неандертальців набагато складніші, зазначив професор Стрінгер.

    Провідний автор дослідження Людовік Слимак з Університету Тулузи 30 років займався розкопками у гроті Мандрен. Він вважає, що два види обмінювалися знаннями. Приміром, інформацію про те, де брати кремінь для виготовлення знарядь, сучасні люди отримали від неандертальців. Кремнієвий кар’єр розташовувався за сотні кілометрів від печери.

    При цьому Марі-Елен Монсель, директор з досліджень Французького національного музею природознавства в Парижі, вважає, що виявлення лише одного зуба сучасної людини недостатньо, щоб остаточно відсунути дату прибуття Homo sapiens до Європи. Вона стверджує, що потрібні інші скам’янілості, щоб бути впевненими у висновках дослідження.

    За матеріалами CNN

     

     

    Завантажити ще